Navigation


 Publikacje


 Go back to the forum

Eurowizja 2019 - Forum Fanów Konkursu   

Destination Eurovision... słów kilka

Admin | Published nie Sty 06 2019, 14:42 | 74 Wyświetleń

Belle la chanson naissante des vagues, abandonnee au sable blanc.. "Piękna jest piosenka rodząca się na falach, pozostawiona na białym piasku..." - śpiewała w Londynie w 1977 roku Marie Myriam, ostatnia francuska piosenkarka zdobywająca Grand Prix Eurowizji dla tego jakże europejskiego kraju. Od tego czasu minęło już 42 lata, a Francja wciąż szuka sposobu by znów sięgnąć po laur zwycięstwa największego muzycznego show na świecie. 

Pomóc ma w tym stworzony w 2018 roku format preselekcyjny Destination Eurovision, który w krótkim czasie stał się oczkiem w głowie fanów Eurowizji na kontynencie. France Télévisions, jako francuski nadawca publiczny stawia na mniej znanych artystów, reprezentujących równocześnie szeroki zakres muzyczny. Tym samym pierwszą edycję preselekcji wygrał avant-popowy duet Madame Monsieur (fot.) z utworem "Mercy". Zarówno sympatyczne małżeństwo, jaki i chwytliwa piosenka z humanitarnym przesłaniem zaskarbiły sobie sympatię fanów konkursu. Mimo wielkiego apetytu francuskiej telewizji na wygraną, ostatecznie Francja musiała zadowolić się przyzwoitym 13 miejscem w finale, gdzie uplasowała się z dorobkiem 173 punktów (ciekawostka, reprezentująca rok wcześniej Alma z piosenką Requiem zakończyła rywalizacje na 12 miejscu ze 135 punktami tj. dorobkiem o 38 punktów skromniejszym). 

Apetyt Francji na zwycięstwo, wciąż pozostaje niezaspokojony, nadzieję znów przynoszą preselekcje. W 2019 roku Destination Eurovision po raz kolejny podzielony będzie na dwa półfinały, które odbędą się kolejno 12 oraz 19 stycznia - finał preselekcji spodziewany jest na 26 stycznia. Show poprowadzone będzie przez kanadyjskiego piosenkarza Garou, w Polsce szerzej znanego z gościnnych występów w "Jaka To Melodia" (btw, Janowski proszę wróć!). Wracając do tematu francuskich preselekcji, należy zaznaczyć, że udział w nich weźmie 18 artystów, w pierwszym półfinale zaprezentuje się pierwsza dziewiątka:

Aysat - Comme une grande

Czarnoskóra i zawsze uśmiechnięta francuska piosenkarka. Na scenie muzycznej jest mało znana i chociaż w 2009 roku planowała swój pierwszy album zatytułowany "Behind A Smile", to większe zainteresowanie przyniósł jej wydany dopiero w 2017 roku utwór "Ailleurs", odtworzony na yt ponad milion razy. Aysat dotychczas odnajdywała się w rytmach r'n'b, reggae oraz soul i należy przyznać, że  jej eurowizyjny utwór nieco odbiega o takiego klimatu - "Comme une grande" jest raczej solidną dawką francuskiego popu, który zapewne świetnie przyjąłby się w randmowych europejskich stacjach radiowych. Prywatnie kocha modę i prowadzi dedykowanego tej kategorii bloga. 

Battista Acquaviva - Passio

Każdy miłośnik operowych dźwięków odnajdzie w osobie Battisty swoją bratnią duszę! Urodzona w 1984 roku na Korsyce piosenkarka może pochwalić się mocnym mezzosopranem oraz grą na skrzypcach. Swoje muzyczne talenty rozwijała od dziecka pod okiem ojca, który z zawodu jest muzykologiem. Popularność we Francji przyniosła jej współpraca ze znanym korsykańskim śpiewakiem Antoine Ciosi. W 2014 roku wzięła udział w The Voice of France, gdzie zachwyciła tradycyjnym wykonaniem "Psalmu Dawida", swoją przygodę z programem zakończyła na czwartej rundzie. 1 czerwca 2015 roku wydała swój premierowy album "Les Chants de Liberté", w którym zawarła utwory śpiewane w 9 językach. 

Bilal Hassani - Roi

Bilal  to młoda piosenkarka, ma zaledwie 20 lat i nikt nie ukrywa, że jest jedną z faworytek preselekcji.  Urdziła się w Paryżu w rodzinie marokańskich imigrantów. Od dziecka uwielbiała śpiewać, w wieku 5 lat rozpoczęła lekcje śpiewania. W 2015 roku wzięła udział  w 2 sezonie The Voice Kids, gdzie na przesłuchaniach w ciemno wykonała utwór Conchity Wurst „Rise Like A Phoenix”, odpadała na etapie bitew przegrywając ze zwycięzcą edycji Lenni-Kimem. Jej eurowizyjna propozycja „Roi” to utwór napisany wspólnie z Madame Monsieur, sama piosenka mówi o samoakceptacji. W 2017 roku, dzień przed Pride of Paris Bilal potwierdziła swój coming out. 

Chimène Badi - Là-haut

Chimène to 36 letnia piosenkarka o algierskich korzeniach, która na scenie muzycznej istnieje od 2002 roku, kiedy też wzięła udział w popularnym programie muzycznym Popstars. Rok później wydała płytę, która odniosła sukces we Francji. Od tego czasu wydała już 5 kolejnych albumów, w tym jeden wydany w 2011 roku i pokryty potrójną platyną całkowicie poświęcony muzyce gospel. Piosenka Là-haut opowiada o pogodzeniu się z przeznaczeniem, którego nie jesteśmy w stanie zmienić.

Florina -  In the Shadow

Urodzona w 1998 roku Florina, czyli dokładnie Florina Perez jest jak znaczna część dzisiejszych gwiazd odkryciem internetu, gdzie jej profil śledzą setki tysięcy fanów. Na popularnym serwisie od kilku lat zamieszcza covery znanych utworów, nagrała w ten sposób ponad 40 filmów. Prawdziwym sukcesem okazał się jej francuskojęzyczny cover „All Of Me” Johna Legend, który został odtworzony już blisko 6 milionów razy. W 2018 roku wydała utwór „Va va vis”, który został dobrze przyjęty. Florina chociaż urodziła się we Francji to zawsze podkreśla swoje andaluzyjskie korzenie, przez co z czasem zaczęła być określana jako żeński odpowiednik pochodzącego z Katalonii, francuskiego piosenkarza Kendji Giraca. 

Lautner - J'ai pas le temps

Lautner to duet muzyczny, tworzony przez dwóch przyjaciół z dzieciństwa Saszę i Axela. W 2018 roku wydali swój debiutancki utwór „Par Amour” będący jednocześnie coverem piosenki Dadju & Maître Gims pod tym samym tytułem - utwór odtworzono już blisko 600 tys. razy. Zarówno Sasza jak i Alex wzięli poprzednio udział we francuskiej edycji The Voice i jak sami przyznają są samoukami. Ich preselekcyjny utwór opowiada o zagonionym świecie i braku czasu dla swoich bliskich i przyjaciół.

Mazy  - Oulala

Mazy czyli Julie Mazi, ta symaptyczna 34 latka swoją karierę muzyczną rozpoczęła całkiem niedawno i to pomimo tego, że już 2007 roku miała okazję dotrzeć do ćwierćfinałów 5 sezonu francuskiego Idola, gdzie ostatecznie skończyła rywalizację jako czwarta. Swój pseudonim artystyczny Mazy przyjęła w 2017 roku, a w styczniu 2018 nagrała swój pierwszy singiel „Toi et moi”.  Jej kolejny utwór „Oulala” opowiada o miłości bez strachu. 

Naestro - Le brasier

Naestro a dokładnie urodzony w 1989 roku Nabil Rachdi, to już kolejny piosenkarz, który swoją telewizyjną przygodę ze śpiewaniem rozpoczynał w talent-show. Naestro jest głównie znany z uczestnictwa we francuskim  Mam Talent, w którym miał okazję wystąpić w 2015 roku. Jest dość ciekawą postacią, która w życiu łączyła dwa światy: boks i operę. Nabil dorastał w trudnym sąsiedztwie Port-de-Bouc, stąd przez 5 lat był profesjonalnym bokserem, z czasem pasja do śpiewania zaczęła wygrywać i tak zwrócił się do opery w czym oczywiście pomógł mu jego tenorowy głos. W 2014 brał  udział w nagrywaniu albumu dla stowarzyszenia Coeur des Anges, przeznaczonym dla dzieci chorych na raka. 

Silvàn Areg - Le petit Nicolas

Silvàn Areg to nic innego jak człowiek orkiestra, Silvan Areg to kolejny pseudonim francuskiego piosenkarza i autora tekstów, który wcześniej przyjmował takie pseudonimy artystyczne jak Casus Belli czy Caz B. Jak sam określa w muzyce nic go nie ogranicza, stad szeroki zakres repertuaru poprzez klezmerskie melodie aż po rap. Sylvain Hagopian, bo to jego prawdziwe nazwisko, urodził się w 1979 roku w Lyonie. W 1998 roku dał się poznać jako raper pod pseudonimem Casus Belli, swoja przygodę z tym gatunkiem muzycznym zakończył w 2010 roku.

About the author