Eurowizja 1994: Futurystyczny Dublin i Riverdance
Czw 22 Paź - 15:59
DEBIUTY, DUBLIŃSKA SCENA I NOWINKI W PODAWANIU PUNKTÓW
Eurowizja 1994 była 39-tym Konkursem Piosenki Eurowizji w historii. Zorganizowana 30 kwietnia 1994 roku w Point Theatre w Dublinie była zarazem ostatnią Eurowizją przeprowadzoną w kwietniu. Prowadzącymi byli co ciekawe czynna adwokatka, a równocześnie prezenterka RTE Cynthia Ní Mhurchú oraz Gerry Ryan. Konkurs zakończył się wygraną Irlandii (Paul Harrington & Charlie "Rock 'n' Roll Kids"), była to już trzecia wygrana tego kraju z rzędu i szósta wygrana Irlandii w historii.
Eurowizję 1994 można śmiało nazwać - Eurowizją debiutów - do eurowizyjnej zabawy dołączyło aż 7 państw z Europy Środkowo-Wschodniej: Estonia, Węgry, Litwa, Rosja, Rumunia, Słowacja i oczywiście Polska. W sumie udział w konkursie wzięło 25 delegacji (z krajów które nie mogły wziąć udziału w 1994 roku to: Belgia, Dania, Izrael, Włochy, Luksemburg, Słowenia oraz Turcja - wymagała tego reguła EBU, która uniemożliwiła 7 najgorzej ocenionym krajom z roku ubiegłego wziąć udziału w konkursie, było to związane z debiutem aż siedmiu krajów oraz rosnącym zainteresowaniem konkursem).
Konkurs rozpoczął się krótkim filmem przedstawiającym gwiazdy unoszące się na wodzie, fajerwerki oraz karykaturalne postacie, tańczące, pijące kawę i jeżdżące na rowerze. Kamery zostały następnie przeniesione na żywo do eurowizyjnej areny, gdzie tancerze ubrani na biało z karykaturalnymi maskami znanych irlandzkich postaci na twarzach weszli na scenę z flagami krajów biorących udział w konkursie.Prezenterzy w spektakularny sposób zeszli na scenę z mostu spuszczonego z dachu teatru.
Tegoroczne pocztówki miały dosłowny motyw, przedstawiały uczestników konkursu w codziennych sytuacjach takich jak czytanie, łowienie ryb oraz szeregu innych aktywności na tle irlandzkiego, zarówno wiejskiego jak i miejskiego pejzażu. Scena, autorstwa malarki Pauli Farrell, była cztery razy większa niż ubiegłoroczna scena z Millstreet, a jej projekt obejmował miejską scenę z wieżowcami i ekranami wideo oraz tłem wieczornego nieba. Projekt sceny był zainspirowany koncepcją futurystycznego Dublina, a jedynym stałym elementem tego była rzeka Liffey przepływającą przez irlandzką stolicę. Podłogę pomalowano ciemnoniebieską odblaskową farbą, aby uzyskać efekt wodnych refleksów. Interval Act był pierwszym w historii spektaklem tańca irlandzkiego Riverdance z udziałem absolutnych mistrzów tego gatunku Michaela Flatleya i Jeana Butlera.
W 1994 orku po raz pierwszy w historii Eurowizji podawanie punktacji odbyło się za pośrednictwem satelity zamiast telefonu, dzięki czemu widzowie mogli zobaczyć osoby przekazujące punkty na ekranach swoich telewizorów.
Przedstawienie Riverdance na dublińskiej scenie (Interval Act)
Edyta Górniak Eurowizja 1994
Dawid lubi ten post
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach