Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1840
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

SERBIA: Sanja Vučić ZAA (Goodbye (Shelter)) Empty SERBIA: Sanja Vučić ZAA (Goodbye (Shelter))

Pią 12 Lut 2021 - 20:56



Fenistilowa Topka Wszechczasów
Miejsce 94


W 2016 roku gorąco kibicowałem Sanji i jej piosence przez cały okres preselekcyjny, jak i potem w trakcie samego konkursu. Eurowizja jest świetną platformą do poruszania ważnych tematów, a temat przemocy w rodzinie bez wątpienia takim właśnie jest. Tekst mówi o tych wszystkich cierpieniach, których kobieta doznała z ręki swojego partnera i o jej próbach wyrwania się z tej chorej sytuacji. Muzycznie nastomiast piosenka wchodzi w ten temat z idealną dawką dramatyzmu, desperacji, ale też drapieżności.

Występ na żywo... jednocześnie mnie zachwycił i zawiódł. Może zacznę od tego, co dobre. Bardzo podoba mi się kolorystyka tego występu, czerń i czerwień świetnie tu pasują. Pod Sanją kręcą się swego rodzaju ostrza, co podkreśla złość, ale i cierpienie. Idealnie pomyślane jest wejście na scenę tancerza, który w niepokojący sposób dręczy Sanję i jej chórzystki, wykonując tym samym swój taniec. Drugi refren zaczyna się od jego gwałtownego skoku i uderzenia, wskazujących na przemoc fizyczną. Chórzystki zaczynają się wtedy ze sobą jednoczyć (przywołując mi jednocześnie w głowie mocne skojarzenia z "Molitvą"), a agresor zostaje powalony na ziemię silną wolą wokalistki. Po wszystkim jest jeszcze bardzo mocna końcówka, pieczętująca to zwycięstwo.

A co mi się tu nie podoba? Otóż bardzo uwiera mnie wykorzystanie kamery w tym występie jeśli chodzi o ukazanie tancerza. Dla mnie osobiście był on bardzo ważną częścią tego obrazka i gdy jest już na scenie przez tę minutę, to powinno się go ładnie wyeksponować. Kamera powinna pójść za nim i pokazywać jego interakcje z chórzystkami, a tymczasem przez całą drugą zwrotkę mamy albo ogólne ujęcia na całą scenę, albo zbliżenia na twarz Sanji. Jeszcze bardziej są zmarnowane dwa mocne momenty z jego udziałem - najpierw skok, a później pokonanie. Oba pokazane niestety z dalszych ujęć i tylko ktoś mocniej skupiony dostrzeże, co się tam dzieje w tle. Ale... to nie jest też tak, że jest to zły występ. Jest dobry, ale mógłby być o wiele, wiele lepszy (a przynajmniej w mojej głowie Wink ).

Jedyny "prawdziwy" drobny zarzut, który mógłbym wysunąć, to że Sanja nie do końca poradziła sobie z wysokim dźwiękiem w kulminacyjnym momencie - w półfinale uciekła w falset, a w finale było nieco nieczysto. Ale pomimo mojego psioczenia i tak dalej uważam piosenkę oraz występ za naprawdę świetne, stąd też miejsce na mojej liście.

Dawid lubi ten post

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach