Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1840
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

NORWEGIA: Secret Garden (Nocturne) Empty NORWEGIA: Secret Garden (Nocturne)

Pon 19 Kwi - 0:04



Fenistilowa Topka Wszechczasów
Miejsce 18


Jeżeli utwór niemal całkowicie instrumentalny jest w stanie wygrać Eurowizję ze sporą przewagą i na zawsze wbić się w pamięć fanów, to coś bez wątpienia jest na rzeczy. Takie utwory są prawie zawsze dużo mniej przyjazne w odbiorze, ale "Nocturne" jest na tyle przełomowy, że był w stanie się wymknąć tym stereotypom.

Secret Garden to irlandzko-norweski duet instrumentalny, co swoją drogą ciekawe, bo po naciągnięciu faktów Irlandia miała w latach 90. nie 3, a aż 5 wygranych z rzędu. Wink Jak twierdzi wikipedia, tekst został dodany do tego utworu niejako na doczepkę, żeby tylko spełnić wymagania wynikające z eurowizyjnego regulaminu. Dlatego też nie boję się nazywać tego liczącego sobie jedynie 24 (!) słowa utworu instrumentalnym, choć de facto nim nie jest.

Słowa zostały zresztą tutaj wplecione bardzo umiejętnie, bo tworzą klamrę na początku i końcu utworu, podczas gdy środek wypełniony jest niczym nie zakłóconym instrumentalnym "mięskiem". To są naprawdę wspaniałe dźwięki, które zabierają nas w niesamowitą, mistyczną podróż. Przecudowne są te skrzypce! To niesamowite jak z udziałem różnych instrumentów udało się stworzyć zwrotki i refren tam, gdzie tych zwrotek i refrenu w tradycyjnym ich rozumieniu tak właściwie nie ma. Przez cały czas trwania piosenki jestem w pełni zaangażowany, nie nudzę się i wręcz zazwyczaj bierze mnie zdziwienie, że tak szybko już koniec.

W dzisiejszych czasach w ogóle nie wyobrażam sobie tego typu utworu na Eurowizji, nie mówiąc już o wygrywaniu. To były inne lata, do tego jeszcze pod koniec ery muzyki na żywo podczas występów. Co prawda nie mam pewności jak było w tym konkretnym przypadku, ale czuję w tym jednak autentyczność, którą dziś przy samym instrumentalu trudno byłoby uzyskać.
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach