Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1855
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Wto 9 Kwi - 0:59
Kontynuując tradycję, postanowiłem jak co roku przeanalizować teksty wszystkich eurowizyjnych piosenek i umieścić podsumowanie w jednym poście. Zapraszam do dyskusji i do przedstawiania własnych interpretacji. Uśmiech

MIŁOŚĆ
:poland: "Pali się" - Trzeba naprawdę niewiele, żeby rozpalić w kimś gorące i gwałtowne uczucia - szczególnie jeśli ten ktoś przez dłuższy czas cierpiał z powodu samotności.
:denmark: "Miłość jest wieczna" - Miłość rozwiązuje wszystkie problemy, jest wartością uniwersalną i potrzebujemy jej więcej na świecie.
:croatia: "Marzenie" - Wszyscy powinni otworzyć swoje serca, a wtedy nasza miłość naprawi wszelkie zło tego świata.
:latvia: "Tamta noc" - Ona niespodziewanie zdaje sobie sprawę ze swojej samotności oraz z tego, jak bardzo potrzebuje miłości.

UDANE ZWIĄZKI
:montenegro: "Niebo" - Życie było smutne i do niczego, ale miłość i spotkanie swojej drugiej połówki wszystko odmieniły.
:slovenia: "[Wierny] sobie" - Można znaleźć w sobie nawzajem silne oparcie - nawet bez użycia słów, za pomocą samej bliskości.
:serbia: "Korona" - Ona kocha go tak bardzo, że jest gotowa nawet oddać za niego życie. Chce, żeby cały świat wiedział, że jej życie należy do niego.
:lithuania: "Biegaj z lwami" - Ich miłość daje im siłę i poczucie, że świat należy do nich.
:unitedkingdom: "Większa niż my" - Ich miłość jest ogromna, już na zawsze będą razem.
:norway: "Dusza na niebie" - Ona nieco zbłądziła w życiu i boi się, że jej dusza gdzieś się zagubiła - że stała się złą osobą. On natomiast jest dla niej oparciem i gdy w nocy wspólnie obserwują zorzę polarną, dostrzega jej obecność w otaczających go zjawiskach natury.

NIEUDANE ZWIĄZKI
:armenia: "Wychodzę" - Jej partner już po raz kolejny ją zranił. Teraz jednak przelała się czara goryczy i ona jako silna kobieta postanawia zostawić ten związek daleko za sobą.
:ireland: "22" - Ona nie potrafi zapomnieć o swoim byłym chłopaku i wszystko dookoła się jej z nim kojarzy - a szczególnie liczba 22, czyli numer jego domu, przed którym po raz pierwszy się pocałowali.
:romania: "W niedzielę" - Ona cierpi po tym jak porzucił ją ukochany. Był to dla niej ogromny cios i wciąż nie może się z tym pogodzić. Łudzi się, że on jeszcze do niej wróci.
:austria: "Granice" - Ona zaufała bezgranicznie swojemu ukochanemu, ale on okropnie ją zranił. Sparzyła się tak bardzo, że nie jest w stanie już nikomu ani trochę zaufać i jest psychicznie w totalnej rozsypce. Chciałaby liczyć na to, że czas uleczy rany, ale sama w to nie wierzy. Powoli uczy się żyć z potwornym bólem, który stale jej towarzyszy.
:russia: "Krzyk" - On musi się rozstać ze swoją ukochaną. Choć wewnątrz jest skrajnie roztrzęsiony i bliski płaczu, to duma nie pozwala mu tego okazać. W momencie rozstania nadludzkim wysiłkiem pozostaje niewzruszony, choć wie, że żal dopadnie go później ze zwielokrotnioną siłą.
:netherlands: "Salon gier" - On zakochał się bez pamięci po raz pierwszy w życiu, jednak zdał sobie sprawę, że ta miłość od początku była skazana na porażkę i postanawia to ukrócić. Przyrównuje siebie do dzieciaka, który po raz pierwszy zobaczył na oczy salon gier i w efekcie od razu bezmyślnie roztrwonił wszystkie oszczędności.
:israel: "Dom" - Właśnie zakończył się jego związek, ale nie rozpacza i jest spokojny. Wie, że całe to doświadczenie jest częścią człowieczeństwa i dzięki niemu stał się lepszą, bardziej wartościową osobą.

SKOMPLIKOWANE ZWIĄZKI
:cyprus: "Na powtórce" - Jej kochanek bezgranicznie uzależnił się od jej miłości i nie może bez niej wytrzymać ani chwili, co sprawia jej ogromną satysfakcję.
:czech: "Przyjaciółka przyjaciela" - On tłumaczy się przed swoją partnerką ze swojej relacji z pewną dziewczyną, którą rzekomo ledwo co zna. W zwrotkach natomiast oboje słyszą zza ściany odgłosy seksu u sąsiadów i szczerze mówiąc nie jestem pewny jakie jest tu powiązanie z refrenem. Wink
:moldova: "Zostań" - Ona nie chce odpuścić związku ze swoim ukochanym, choć już wielokrotnie się rozpadał. Liczy, że teraz będzie inaczej.
:switzerland: "Sprawiła, że ja [niegrzecznie zatańczyłem]" - Na imprezie pojawiła się zjawiskowa kobieta, która samą swoją obecnością doprowadza mężczyzn do szaleństwa. On dołącza do niej w "niegrzecznym", zmysłowym tańcu.
:sweden: "Za późno na miłość" - On wspomina swoją dawną znajomość z kobietą, co ostatecznie nie rozwinęło się wtedy w nic więcej. Teraz zdał sobie sprawę, że to właśnie ona przez cały czas była tą jedyną i oferuje jej wspólną przyszłość. Wie, że właściwie zaprzepaścił już kiedyś swoją szansę, ale tli się w nim nadzieja, że jeszcze nie wszystko stracone.
:greece: "Lepsza miłość" - Trzeba bardzo dużo od siebie poświęcić i nie przejmować się zdaniem innych, aby stworzyć naprawdę udany i pełen miłości związek.
:azer: "Prawda" - On został odtrącony przez kobietę, którą bardzo chciał poderwać. Upija się i zaczyna jej wygarniać. Szeroki uśmiech Wciąż jednak coś chyba między nimi iskrzy.

OPTYMIZM
:australia: "Brak grawitacji" - Podobno jest to piosenka o wychodzeniu z depresji poporodowej. Na siłę ma to trochę sensu, choć tekst to raczej wyrwane z kontekstu hasła i sam z siebie nigdy bym się nie domyślił.
:estonia: "Burza" - W życiu bywa raz lepiej, a raz gorzej. Zawsze jednak po kłopotach nadchodzi okres spokoju i odnowy.
:sanmarino: "Powiedz na na na" - Wystarczy szczerze cieszyć się życiem i podchodzić pozytywnie do świata, a wszystko jakoś samo się ułoży i problemy same się rozwiążą.
:spain: "Opaska" - Trzeba być sobą, cieszyć się życiem, itp.

PEWNOŚĆ SIEBIE
:belarus: "Spodoba ci się to" - Ona postanawia nieco bardziej się otworzyć i wyjść ze swojej strefy komfortu. Na parkiecie chce wytańczyć swoje problemy i życiowe rozterki.
:malta: "Kameleon" - Ona jest silna i pewna siebie. Gdy życie rzuca jej kłody pod nogi, ona zawsze jest w stanie niczym kameleon dostosować się do sytuacji i sobie z nią radzić.
:macedonia: "Dumna" - Kobiety muszą przestać sobą pomiatać w życiu. Powinny pokazać światu swoją dumę, niezależność i wewnętrzną siłę.
:france: "Król" - Inni ludzie bez przerwy rozkazują mu jak ma żyć, on natomiast chce być po prostu sobą. Nie poddaje się tym naciskom i jest świadomy swojej wyjątkowej wartości.

RODZINA
:hungary: "Ojciec" - On wspomina swojego ojca, który niestety już odszedł. Do dziś jednak czuje jego obecność w prostych rzeczach takich jak np. łagodne odgłosy wiatru, natomiast śpiewanie starych piosenek wyraźnie przywołuje jego pamięć.
:germany: "Siostro" - W przeszłości bywało między nimi różnie i sporo ze sobą rywalizowały, ale teraz siostry się ze sobą jednoczą i wzajemnie wspierają.
:italy: "Pieniądze" - Jego ojciec porzucił rodzinę gdy on był dzieckiem. Był kłamliwy i niegodny zaufania, a bardziej niż na rodzinie zależało mu na pieniądzach.

WOJNA
:finland: "Odwracamy wzrok" - Na świecie źle się dzieje i są wojny, a ludzie żyją sobie jakby nigdy nic. On jednak nie może przestać myśleć o tych rzeczach i chciałby nie być jedynym, który dostrzega problem.
:georgia: "Idź przed siebie" - Wielu ludzi na świecie cierpi z powodu wojen. Odpowiedzią na to jest bycie wewnętrznie silnym, podążanie za swoim sercem oraz budowanie z tymi ludźmi wspólnoty.

INNE
:iceland: "Nienawiść zwycięży" - Życie nie ma sensu, szczęście jest iluzją, dla świata nie ma nadziei, i tak wszyscy umrzemy. :P
:albania: "Wróć do ziemi" - Wezwanie do emigrantów: trzeba wrócić na swoją ojczystą ziemię, bo tylko tam można poznać swoją prawdziwą tożsamość i poczuć się wolnym.
:belgium: "Obudź się" - On jest bardzo zagubiony w życiu. Szuka prawdy i czegoś, o co warto walczyć. Podobno jest to swego rodzaju wezwanie do ludzkości, żeby się obudzili i zabrali się za naprawianie świata (ktoś nawet twierdzi w komentarzach, że to piosenka o zmianach klimatu), ale dosyć to wszystko mętne.
:portugal: "Telefony komórkowe" - On odczuwa ogromna tęskontę za kimś bliskim, kto umarł. Chce zadzwonić do nieba i z tym kimś porozmawiać, jednak oczywiście się to nie udaje. Zżera go ogromna tęskota, z którą ostatecznie udaje mu się wygrać walkę i odnaleźć spokój duszy.


Ostatnio zmieniony przez Fenistil dnia Wto 9 Kwi - 18:42, w całości zmieniany 1 raz
Dastame
Dastame
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Murzita

Liczba postów : 891
Płeć : Male
Wiek : 23

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Wto 9 Kwi - 11:09
omg czekałem na to <3 Jak zwykle dużo o miłości, związkach i pewności siebie. Chyba nawet więcej niż rok temu. Zero piosenek o seksie żal.  Bardzo podobają mi się Rodzinne. Niby takie proste, ale jednak inne od reszty. Hatari <3 Telefony super pomysł według mnie. Tylko Australia w sumie mocno naciągana
avatar
Mrs.Nobody
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 48
Płeć : Female
Wiek : 22
Skąd : Ślunsk

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Wto 9 Kwi - 14:26
Jak ja czekałam na ten wątek <3 Dla mnie najlepsze teksty mają zdecydowanie Holandia i Islandia
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1855
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Wto 9 Kwi - 19:23
Nie miałem wcześniej pojęcia, że aż tak czekacie na ten wątek. Dziękuję Wam za miłe słowa. Uśmiech Szło mi w tym roku dość mozolnie, ale w końcu się udało. Dla mnie to też ważne, bo bez tej inicjatywy pewnie by mi się tych tekstów sprawdzać pojedynczo nie chciało. Wink

Przy okazji edytowałem jeszcze nieznacznie grupki tematyczne, bo Węgry mi jednak bardziej pasowały do rodziny niż do śmierci. Zresztą ten podział jest dość płynny, akurat nim się przesadnie nie sugerujcie. Nie posiadam posta z poprzedniego roku do porównania, ale wydaje mi się, że piosenek o związkach jest chyba jeszcze więcej niż zazwyczaj (aż je musiałem na 3 kategorie podzielić Szeroki uśmiech ), natomiast pewność siebie straciła nieco popularności. Trochę żałuję, że tak mało jest w tym roku nie oklepanych tematów - pod takie miano łapie się praktycznie tylko :iceland: Islandia i ewentualnie :albania: Albania...

Jeśli chodzi o moje ulubione teksty w tym roku, to wyróżniłbym:
:iceland: Islandię za jedyny tekst spoza schematu i całkowite przeciwieństwo "love love peace peace"
:slovenia: Słowenię, której tekst jest bardzo zmysłowy i poetycki, co idealnie pasuje do piosenki
:austria: Austrię, która mocno mnie zaskoczyła i przekazała mi tym tekstem emocje, które w muzyce i śpiewie kompletnie przeleciały mi nad głową
:russia: Rosję, która podobnie jak Austria umiała bardzo obrazowo przedstawić w swoim tekście ból
:switzerland: Szwajcarię - za dość prostą, ale spójną i obrazową namiętną historyjkę
:france: Francję, przy której naprawdę czuć szczerość, oraz której metafora z królem i koroną naprawdę zgrabnie wychodzi
:hungary: Węgry, gdzie czuć ogromnie dużo rodzinnej, melancholijnej miłości

Najgorsze teksty z całej stawki mają moim zdaniem natomiast :spain: Hiszpania, :belgium: Belgia oraz :greece: Grecja - wszystkie trzy to dla mnie bełkot, z którego z trudem udało mi się cokolwiek wyciągnąć. :australia: Australia też z pewnością zaliczyłaby się do tego grona, ale nieoczywista interpretacja z depresją trzyma się jednak kupy.


Ostatnio zmieniony przez Fenistil dnia Wto 9 Kwi - 20:12, w całości zmieniany 1 raz
Yngwie / admin
Yngwie / admin
Administrator
Administrator
Liczba postów : 1465
Płeć : Other / Decline to state
https://eurowizyjnie.forumpolish.com

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Wto 9 Kwi - 20:01
przeczytałem jednym tchem! super Serce
osobiście uwielbiam :portugal: Portugalię właśnie za to przesłanie, co Conan wykorzystuje i dramatycznie rozgrywa na scenie,
również :france: Francja na scenie nawiązuje do tekstu utworu (w sumie Bilal całym sobą o tym świadczy),
z pozostałych jeszcze :finland: ma mocny przekaz, ale jest nieco osłabiony przez rodzaj muzyki EDM jakoś średnio mi leży w takim kontekście, zawsze o problemach świata najmocniej trafia do mnie rock jak Linkin Park, Red Hot Chili Peppers czy SOAD (Serj Tankian).

.....................................


Autor powyższego posta: Yngwie
Alpaka
Alpaka
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 112
Płeć : Other / Decline to state

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Czw 18 Kwi - 22:17
Bardzo fajny temat, mimo strajku znów poczułem się jak na polskim interpretując sonety krymskie
szczególnie Albania jest bardzo mickiewiczowska :study:

Dla mnie niekwestionowanym lirycznym zwycięzcą jest Telemoveis, tak jak cała piosenka jest to poetycki artsy fartsy tekst który bardzo cenię
Podoba mi się również tekst Słowenii, Włoch i Węgier, szczególnie Joci Papai ma w sobie coś takiego że bardzo doceniam co on tworzy

Na drugiej stronie za to jest Dania, nosz kurde co za banał grafomański XDD love is forever wow makes you think
Sponsored content

ESC 2019 - O czym oni śpiewają? Empty Re: ESC 2019 - O czym oni śpiewają?

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach