Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Wonder
Wonder
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 266
Wiek : 103
Skąd : Manjolowo (gmina)

DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista Empty DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista

Pią 21 Sie - 23:52

recap 2:00

Fado Bicha (Queer Fado) powstało w 2017 roku. Tiago Lila, który występował w lizbońskich barach pod pseudonimem „Lila Fadista”, połączył siły z gitarzystą João Caçadorem. Jako homoseksualni artyści chcieli, aby projekt opowiadał historie osób LGBTI oraz stawiał czoła homofobii i rasizmowi w Portugalii. Tym bardziej, gdy fado jest pielęgnowane przez bardzo tradycjonalistyczną społeczność. Fado Bicha przeciwstawia się tradycjom fado, wprowadzając do swoich tekstów historie lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i interseksualnych (LGBTI).

Znaczenia słowa „fado” myślę, że nie muszę tłumaczyć. Słowo „bicha” to homofobiczna obelga. W ten sposób określało się mężczyzn, którzy rezygnują ze swojej męskości, aby zbliżyć się do swojej kobiecej strony. Obecnie osoby z kręgu LGBTI przyjęły to słowo jako określenie wzmacniające, oczyścić je i przezwyciężyć negatywne doświadczenia zastraszenia obalając to, co kiedyś było używane jako zniewaga.  

Lila, to zarówno portugalskie nazwisko, jak i imię kobiety. Z tego powodu Tiago w dzieciństwie czuł się podwójnie przeklęty, dziś nosi swoje nazwisko z dumą. Fadista to w wolnym tłumaczeniu śpiewaczka fado. Tiago Lila jest Lilą Fadistą, kiedy jest na scenie.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ostatnio zmieniony przez Wonder dnia Sob 29 Sie - 18:27, w całości zmieniany 2 razy

marjuz lubi ten post

avatar
Gość
Gość

DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista Empty Re: DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista

Pon 24 Sie - 18:45
MEGA
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1855
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista Empty Re: DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista

Sro 26 Sie - 14:13
Takie portugalskie jęki zazwyczaj się wpisują w mój gust. Jest tu potencjał, choć będę się musiał jeszcze z tym trochę więcej osłuchać, bo to na pewno nie jest piosenka na jeden raz.
Morison
Morison
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Labadziara

Liczba postów : 618
Płeć : Male

DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista Empty Re: DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista

Czw 27 Sie - 21:15
Opis to budu potem, bo jest trochę mega skąplikowany, a ja nie mam teraz czasa moni mili, kc kisses

Cały ten wybór jest jakiś taki skąplikowany, przez głowę by mi nie przeszło fadu od Wondera, no i rzecz jasna nie jest to song na raz, np. w takim Conanie od 1 wejrzenia też mało kto się zakochał Szeroki uśmiech
Sponsored content

DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista Empty Re: DANIA: Fado Bicha - Lila Fadista

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach