Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

+8
Wilk
yngve
Darka
cryo_official_profile
Fenistil
justi578
CB93
marjuz
12 posters
Go down
Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2078
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Wto 2 Sie - 15:23
Szanowne Grono Użytkowników Forum Eurowizyjnie,

Z zaszczytem przyjąłem nominację na funkcję głównego Zarządcy, czy też internetowo - Administratora. Znacie mnie nie o dziś, także wiecie czego po mnie się spodziewać. Jestem raczej aktywny, więc i to nie powinno się zmienić. Lubię być zaangażowany i wtrącać się nawet w nie swoje sprawy. Zawsze zależało i dalej będzie mi zależeć, aby społeczności żyło się jak najlepiej. W tej luźnej formie pisemnej postaram się opisać wszystko co dla mnie ważne.

Dziękujemy Yngwie za stworzenie tego Forum. W kryzysie roku 2017 jako jedyny podjąłeś działanie i faktycznie zrobiłeś to zapasowe Forum, a w 2018 po ostatecznym upadku ESCForum, właśnie to miejsce stało się naturalną kontynuacją. Mimo naszych dram dzielnie działałeś na Forum, a w kwestiach graficznych czy technicznych widać było ewidentne szczere zaangażowanie.

1. Kryzys. Jesteśmy być może na etapie ostatnich miesięcy działalności tego Forum. Nie raz już o tym dyskutowaliśmy, ale widać i czuć, że Forum jest w agonii. Nowi użytkownicy niemal się nie pojawiają od paru lat, a stare wygi albo się nudzą albo z różnych osobistych powodów już się nie udzielają. Najważniejszy element naszej działalności poza szczytem sezonu eurowizyjnego, czyli Konkurs PdF osiągnął antyrekord uczestników. Wszelkich innych inicjatyw coraz mniej lub coraz mniej chętnych do udziału w nich. Bardzo chciałbym, aby moja obecność coś poprawiła w tej kwestii i dołożę wszelkich starań, aby Forum nie upadło. Jednakże muszę i ja i wy mieć na uwadze, że to jest proces, który trwa ok. 5 lat - długie awarie ESCForum, ostatecznie jego skasowanie, odejście od formy forum internetowego na rzecz mediów społecznościowych, a także sprawy wewnętrzne forum - dramy itd. Wspólnie musimy podjąć decyzję co dalej. Na razie oczywiście możemy funkcjonować jak dotychczas, ale za mniej niż pół roku możemy dojść do punktu, w którym trzeba będzie podjąć bardzo ważne decyzje. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności jesteśmy gronem znajomych, które spędza ze sobą czas od bardzo wielu lat. Kryzys na forum nie musi oznaczać, że nasze znajomości przepadną. Integrujmy się na każdym polu. Na ten moment myślę, że musimy po prostu podjąć próby ratowania aktywności w PdF, jak i na całym forum. Czarne scenariusze wolę odrzucać, ale pojawiły się sugestie, aby np. przenieść społeczność na stworzony serwer Discord, który jest wspaniałym oprogramowaniem i ze znacznie większym potencjałem, jeżeli zależy nam na nowych użytkownikach. Oby do rozwiązania naszej działalności jednak dojść nie musiało. Liczę na Was i liczę, że przetrwamy.

Co zamierzam w pierwszej kolejności wnieść jako nowy Administrator?

2. Demokrację i obiektywizm. Chciałbym, abyście zawsze czuli się zaangażowani w tworzenie Forum. Zawsze możecie dzielić się uwagami i obiecuję zawsze się do nich odnosić (nie zamierzam ignorować negatywnych słów). Ostateczne decyzje zawsze koniec końców spoczywać będą na mnie, ale jeżeli zdecydowana większość użytkowników opowie się za czymś to poczuwam się zobligowany do rozpatrzenia tego. Nigdy nie chowajcie tego co myślicie, bo i Wam będzie lżej, a ja będę mieć niezbędny feedback.

3. Zmiany w regulaminie. Postaram się maksymalnie uprościć regulamin, aby zawierał w skondensowanej formie najważniejsze zasady. Regulamin będzie przestrzegany bezwzględnie, aby było jasne co wolno, a czego nie wolno.

4. Zmiany w rangach. Tu dość ważna sprawa, gdyż nie jestem fanem tego jak wyglądają one obecnie. Poważnie myślę o skasowaniu rangi "Przyjaciel" i zastąpieniu jej rangą "Zasłużony", która zostałaby nadana użytkownikom, którzy przyczynili się do rozwoju ESCForum, a później Forum Eurowizyjnie. Mam na myśli tu organizatorów głosowań eurowizyjnych i konkursów, twórców grafik i byłych administratorów. Automatycznie jednak nadałbym tę rangę wyłącznie osobom, które regularnie pojawiają się na forum. Osoby niewidziane przez miesiące musiałyby się same zgłosić. Dajcie znać co o tym myślicie. Ranga "Aktywny użytkownik" chciałbym, aby miała bardziej sformalizowane zasady, czyli konkretna liczba postów wymagana do jej uzyskania (np. 500 w sumie lub X w przeciągu tygodnia/miesiąca). Do zastanowienia w najbliższym czasie.

5. Moderacja. Uważam, że obecny skład nie wymaga zmian. Liczę na owocną współpracę. Rangi moderatorskie zostaną połączone i nazwane po prostu jako "Moderator", ale z uprawnieniami obecnego moderatora globalnego. @Liver i @Łosoś możecie wybrać sobie wspólny kolor.

6. Grafiki i kwestie techniczne. Doskonale wiecie, że najwspanialszym grafikiem na Forum jest Yngwie, więc wspólnie liczymy na szybki powrót. Proszę zatem o wyrozumiałość w kwestiach estetycznych, które będę zmuszony wprowadzać samemu. Trochę czasu będę też potrzebować, aby zgłębić wszystkie zakamarki Panelu Administracyjnego. Forumotion jest przeraźliwie chaotyczne i mało przyjazne do jakichkolwiek działań. Zmiany będą, ale nie w tempie ekspresowym.

7. Przebudowa działów. Poprzestawiam odrobinę to jak wygląda podział na działy, czy później tematy w działach Eurowizyjnych. Sekcję Off-Topic złączę jakoś, aby była mniej rozległa.

8. Strona na Facebooku. Wiecie lub nie wiecie, ale istnieje na Facebooku strona Forum. Niespecjalnie używana, ale jeżeli zależałoby nam jednak na rozwoju i popularyzacji Forum to możnaby zacząć z niej korzystać i tam spróbować się zareklamować.

9. Działalność Forum. Bardzo ważny punkt dlatego chciałbym, aby każdy się zastanowił. Musimy zdecydować czym właściwie jesteśmy w eurowizyjnym świecie i jak chcemy, aby wyglądała nasza działalność i nasze jestestwo. Na pewno jesteśmy gronem dobrych znajomych, które wymienia się myślami, dyskutuje czy wspólnie słucha i ogląda Eurowizję. To są duże zalety, ale spadająca aktywność i liczba postów trochę podkopuje ten aspekt. Na pewno mamy tu dojrzałe osoby, które bardzo dobrze znają się na Eurowizji (w skali dość młodego i nie aż tak zafiksowanego fandomu) - wyróżniamy się na plus. Jedną z niepowtarzalnych zalet jest mnogość topek i rankingów, które są nieodłącznymi elementami naszej działalności. Myślę, że powinniśmy korzystać z naszych zalet. Może powinniśmy zostać samozwańczymi Ekspertami Eurowizji i np. publikować na stronie na Facebooku nasze topki, nasze przewidywania, nasze najlepsze komentarze. Nasze istnienie mogłoby być bardziej zauważalne. Mamy niepodważalny potencjał, ale czy mamy chęci do zmian i później regularnej działalności? Forum pozostałoby w formie jakiej jest, ale wyszlibyśmy z nim trochę bardziej na zewnątrz. Nie mówię, że zaraz pokonamy Dziennik Eurowizyjny czy eurowizja.org. Moglibyśmy być zamkniętym, ale już nieanonimowym gronem, które wrzuca na facebooka/twittera swoje spostrzeżenia o Eurowizji. Eurowizyjny Kolektyw w przeciwieństwie do jednoosobowego Let's talk about ESC.

Opiszcie wszystko co myślicie. To naprawdę od Was zależy czy pozostaniemy przy tym, jak obecnie działa Forum, czy podejmiemy męską decyzję o jego rozwiązaniu, czy chcemy wyjść z Forum do świata eurowizyjnego i innych social mediów. Wszystkie zmiany są w zasięgu ręki. Ten post to jedynie zarys i potok myśli. Oczywiście nie ukrywam, że Forum to też nie będzie dla mnie nagle najważniejsza rzecz w życiu, bo już trochę lat minęło odkąd np. prowadziłem KP, a i na mnie kryzys całej społeczności odbił piętno. Konkretne zmiany będą wchodzić w życie stopniowo.

Dziękuję za przeczytanie,
Dawid

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys RN6vZEt


Ostatnio zmieniony przez Dawid dnia Sro 31 Sie - 10:31, w całości zmieniany 1 raz

Liver, iguś, Fenistil, Łosoś, Aleks, syguu, Wilk and justi578 lubią ten post

Liver
Liver
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Rockowiec

Liczba postów : 1273
Płeć : Male
Wiek : 26

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Wto 2 Sie - 15:55
Wybór koloru rangi pozostawiam Łososiowi. Dziękuję, ale nie chcę mi się dalej pełnić obowiązków moderatora.
marjuz
marjuz
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Kowboj

Liczba postów : 1234
Wiek : 23

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Wto 2 Sie - 17:48
Taki jest kryzys że jest środek wakacji i nie można robić nic na siłę. Naturalnie nie ma się czym tu interesować i w innych mediach (np. escunited) też ruch jest mniejszy. Nie wiem czemu wprowadzasz pesymizm pisząć o możliwej apokalipsie, nie zachęca to do działania na samym początku - pozytywniej! Zmiana trenera w drużynie ma wprowadzić świeżość, nowe spojrzenie a nie szerzenie marazmu. Stawiam tezę, że w sezonie eurowizyjnym nie mieliśmy kryzysu, powiem więcej, że zaangażowanie w śledzenie selekcji jest coraz większe i także chęć na umieszczanie rankingów selekcjnych. Ilością użytkowników tego nie liczę; aktywność była spora.

Gdyby zmiana platformy cokolwiek dawała, to od dawna działalibyśmy w formie grupy na facebooku która istnieje, albo cokolwiek by się działo na wspomnianej przez ciebie stronie. Nie wypaliło i moim zdaniem nie po to anagażujemy się w forum by na nim nie pisać. Na próbę możemy podziałać, ja bardzo dużo siedzę na twitterze i mógłbym współtworzyć konto eurowizyjne - ale sukcesu nie wróżę, pokłócimy się przy tym jeszcze. Niemniej o reklamie forum na zewnątrz można pomyśleć.

**

Discord - cokolwiek mółbyś pisać o "wspaniałości" tej platformy, jest ona niszowa. Problemy:
- działanie na serwerze w aplikacji, która nie wyświetla się w wyszukiwarce
- nie mamy strony internetowej
- realnie mała liczba użytkowników
- większość ludzi na świecie z niej nie korzystała (tak jak ja), duża część w ogóle nie kojarzy
- musisz pobrać aplikację, dostępność jest ograniczona
- przebicie się w ramach platformy

To że jest popularna w społeczności graczy nie ma wielkiego znaczenia. Zastanów się czy kiedykolwiek słyszałeś o discordzie w telewizji. Albo w rozmowie na ulicy. Albo w rozmowie z kimś kto ma więcej niż 35 lat. Taki Twitter bije tu całkowicie tą dziecinadę na głowę. Forum nie jest medium społecznościowym stricte, jest rodzajem strony internetowej, dostępnej z wyszukiwarki.

Robiąc sondę na ulicy (strzelam) większość ludzi powie że wie co to forum społecznościowej w internecie. Zapytaj o discorda. Biorąc wycinek społeczeństwa gdzie coś jest popularne (młodzi mężczyźni, grajacy w gry, wiek nastoletni) wiadomo że może byc to kuszące, bo ja korzystam i mi sie podoba. Tą drogą jednak ograniczamy się na innych. Równie dobrym pomysłem o ile nie lepszym byłoby korzystanie z Whatsapp (starsze osoby), Teams (uczniowie, pracownicy). Na świecie z discorda korzysta 250 mln użytkowników. Większy sens ma założenie tematu na vkontaktie.

Znajdź discorda:
Albo tu:

Forum jest rodzajem strony internetowej. Nie musisz pobierać aplikacji, masz proste logowanie, nie ma reklam. Nie jesteśmy w stanie konkurować z innymi mediami bo startowalibyśmy od zera. Działamy na największym forum o Eurowizji w Polsce i to może byc kartą przetargową. Doceńmy co mamy, bo zrobienie popluarnego fanpage'a na facebooku, czy kanału na youtube to są marginesy w ogóle profili.

Jak ktoś chce się zainteresowac Eurowizją to alternatywną platformę w której moze się udzielać znajdzie w 30 sekund. Szukając konkretnie forum nie znajdzie innego miejsca. Cokolwiek nie zrobimy, nie zainteresujemy kogoś niezainteresowanego formułą forum, bo i tak będziemy ciągnąć w tą stronę. Sugureję też że po prostu i tak jest względnie dobrze. Większość forów jakie kojarzyłem i udzielałem się w dzieciństwie przędzie dużo gorzej (rok i jednocyfrowa liczba postów).

Należy dążyć by:
a) Ktoś kto wejdzie na forum się na nim zalogował. Trzeba przekazać maksymalnie najwięcej na stronie startowej dla niezalogowanego Wink
b) Promocja poza forum - do uzgodnienia
c) Kolektywne zmiany dzięki którym już zalogowani będą chętniejsi

.....................................


"Mama w domu mówiła, że jak zboże da się do młyna, zmieli się mąkę, wykopie ziemniaki i zakisi kapustę, to głodu nie będzie"

Aleks and CB93 lubią ten post

Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2078
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Wto 2 Sie - 19:24
@Liver
To bardzo niedobra wiadomość! Oczywiście rozumiem, ale nie pochwalam.

@marjuz
Dobrze, więc uściślając, bo rzeczywiście nieodpowiedni wydźwięk i trochę niejasno parę rzeczy napisałem.

PdF to główny generator ruchu poza sezonem. Zajmują się nim oczywiście jego Prowadzący, ale nie od dziś pojawiają się sygnały, że być może niedługo będzie trzeba przerwać konkurs, bo nie ma komu brać udziału. Stąd brak mojego hurraoptymizmu i wizja, że najbliższe miesiące będą najważniejsze, gdyż dowiemy się jaki ruch będzie panował tutaj na starcie sezonu selekcyjnego niezależnie czy PdF będzie istnieć czy nie będzie. Śledzenie preselekcji rzeczywiście w ostatnich 2-3 latach wygląda o wiele lepiej, ale wciąż to jednak było głównie siedzenie na w2g, a niekoniecznie pisanie postów na samym forum (a czy link do w2g czy pojawi się na forum, czy na messengerze, to średnia różnica).

Zmiana platformy to ostateczność, od której wszyscy chcemy uciec. Pisząc "wyjść z Forum do świata eurowizyjnego i innych social mediów" miałem na myśli ten fanpage/twitter, który mógłby być i reklamą i zbiorem najbardziej eksperckich komentarzy pojawiających się na forum, jeżeli chcemy wyjść do ludzi z tym co myślimy o Eurowizji. Opisałem jedynie opcję z Discordem w kontekście ostateczności, żeby utrzymać kontakt z aktywną społecznością, gdyby Forum już umarło całkowicie (użytkowników cały czas ubywa, a mamy przykład Forum http://www.esc.pun.pl/ które mimo długiej walki jednak się poddało). Zamiast Discorda równie dobrze może być konfa na Messengerze od biedy. Ja nie zamierzam zmieniać platformy. To forum będzie istnieć tak długo, aż nie pojawi się wspólna decyzja, że dłużej już nie ma sensu, bo PdF nie ma, a ruch zanikł. Ja też lubię formułę Forum, gdyż jest przejrzysta i bardzo przyjazna.

Super, że są osoby, którym się chce i to bardzo dobrze zwiastuje, ale czysto liczbowo zjeżdżamy cały czas w dół, więc jako realista opisuję i ten scenariusz. Przy okresie eurowizyjnym na pewno aktywność znowu trochę podskoczy, ale proszę zauważyć, że nie ma komu prowadzić Gry Eliminacyjnej, Miss&Mistera czy innych głosowań, które przecież przez lata były nieodłączną częścią tego co się działo na Forum. Myślałem czy nie zająć się GE, ale Miss&Mister nie zapowiada się, aby ruszał.

Dziękuję za komentarz.

🔼 ważne
-----------------------------------------------------
🔽 nieważne


To co wyżej najważniejsze i jedyne dotyczące Forum. Wspomniany Discord to pomysł, który luźno się pojawił w naszych prywatnych rozmowach. Niemniej nastąpił atak, więc przystępuję do wyjaśnień.

Drama discordowa:

marjuz lubi ten post

Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2078
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Wto 2 Sie - 20:00
Zresztą racja. Lecimy z pisaniem postów. Postaram się jeszcze dziś zrobić wszystkie działy na przyszłoroczną Eurowizję. Pozmieniam co trzeba w działach, rangach. Jak sezon selekcyjny się zacznie to aktywność jakaś będzie. Topki i najlepsze komentarze będę wrzucał na fanpage i zobaczymy co z tego wyjdzie. Zachęcam do pisania swoich życzeń co do zmian na Forum, gdyż teraz jest idealna okazja.

Sebek lubi ten post

marjuz
marjuz
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Kowboj

Liczba postów : 1234
Wiek : 23

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sro 3 Sie - 10:26
Do dramy discord

a) nie wyświetlanie się w wyszukiwarce - jak wpisać "eurowizja discord" to wiele nie znajdziemy.
b) Misja Eurowizja ma +500 członków? Wow. Mają bardzo aktywnie działający kanał na YouTube (jeden z najpopularniejszych na świecie jeśli chodzi o rankingi), ma ponad 10000 subskrypcji, filmy mają od kilku do kilkunastu tysięcy wyświetleń, profil na Facebooku, podcast na spotify. Czym my mamy konkurować? Jak 5% subskrybentów z yt jest na discordzie (przy czym nie spodziewam się że większość jest aktywna, my chyba mamy więcej zarejestrowanych) to ja jestem w puachu.

.....................................


"Mama w domu mówiła, że jak zboże da się do młyna, zmieli się mąkę, wykopie ziemniaki i zakisi kapustę, to głodu nie będzie"
CB93
CB93
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 249
Płeć : Male
Skąd : Poznań

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sro 3 Sie - 13:06
Mamy na forum specyficznych użytkowników ze specyficznym stylem pisania/komunikowania (hej Karol, Eiyda!) byc może popularnym wśród młodych, ale odstraszającym dla innych/normalniejszych/bardziej przeciętnych(?) użytkowników. Widać go szczególnie na w2g, ale nie na forum. Wchodząc tu i widząc niektóre rozmowy na chacie można odnieść wrazenie: wtf is going here?!
Imo zabójcze dla forum może być też towarzystwo wzajemnej adoracji, więc trza nad tym panować.

marjuz lubi ten post

KarolStark and cryo_official_profile nie lubią tego postu

justi578
justi578
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Rockowiec

Liczba postów : 196
Płeć : Female
Wiek : 25
Skąd : Wilkowice

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sro 3 Sie - 17:25
Wiem, że ja jestem tylko prochem krążącym gdzieś tu po forumowej orbicie, ale jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze, to po 1. byłabym zdecydowanie przeciwna Discordowi. On może się sprawdzić, jeśli faktycznie forum umrze i Wy, jako grupa znajomych, założycie sobie go po prostu, żeby być w kontakcie itd. (w taki sam sposób sprawdzi się też konfa na Messie), ale przeniesienie całego forum zdecydowanie się nie uda. Mówię to z doświadczenia, ponieważ gram w jedną grę na przeglądarce, gdzie istniało normalne forum, po czym po kilku latach administracja uznała, że przenosi je na discorda. Multum ludzi się buntowało, nikomu się to nie podobało, teraz nie wiem, czy w ogóle ktokolwiek z tego korzysta, chyba tylko sami zarządzający grą, więc obawiam się, że tutaj stałoby się to samo.
Po 2. zgadzam się, że forum ma ten plus, że to jedyne miejsce, które wyskakuje w Googlach po tym, jak się wpisze "eurowizja forum". Sama w tym roku szukałam takiego miejsca, gdzie mogłabym się podzielić z kimś opiniami na temat tegorocznych piosenek i od razu mi się wyświetliliście. Nie znałam forum wcześniej, pewnie tak jak mówicie, kiedyś ruch był o wiele większy, ale ja te kilka miesięcy temu wcale nie odbierałam, że forum umiera. Pojawiały się nowe posty, były aktualne rankingi. Dla użytkownika, który interesuje się tylko Eurowizją, nie PDFem, forum funkcjonuje spoko, wg mnie.
A po 3., tutaj totalnie subiektywna opinia, jeśli mielibyście stworzyć fanpage forum, to ja byłabym za Instagramem, ale może dlatego, że ja żyję akurat tą aplikacją. Obserwuję kilka eurowizyjnych kont, które prężnie działają, mają mnóstwo obserwujących, kilka razy tworzyliśmy różne rankingi, głosowania, więc może w ten sposób dałoby się mocniej wypromować forum? Właśnie wstawiać tam jakieś opinie z forum, nasze rankingi i odsyłać użytkowników, że jak chcą wziąć udział, to mogą dołączyć do forum? Ale to tak tylko luźno się zastanawiam.

Dawid, marjuz and Fenistil lubią ten post

Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2078
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sro 3 Sie - 21:53
Dziękuję @justi578 za komentarz. Miło widzieć Was ponownie na forum @CB93 @Radek! Serce

marjuz and justi578 lubią ten post

cryo_official_profile
cryo_official_profile
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Non-binary

Liczba postów : 140
Płeć : Other / Decline to state
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Czw 4 Sie - 13:39
CB93 napisał:Mamy na forum specyficznych użytkowników ze specyficznym stylem pisania/komunikowania (hej Karol, Eiyda!) byc może popularnym wśród młodych, ale odstraszającym dla innych/normalniejszych/bardziej przeciętnych(?) użytkowników. Widać go szczególnie na w2g, ale nie na forum. Wchodząc tu i widząc niektóre rozmowy na chacie można odnieść wrazenie: wtf is going here?!
Imo zabójcze dla forum może być też towarzystwo wzajemnej adoracji, więc trza nad tym panować.
wredne na maxa to bylo przepros
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1840
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Czw 4 Sie - 23:34
Kryzys bez wątpienia jest i to nie jest nawet kwestia samego PdF. O ile rozumiem mniejszy ruch na forum w sezonie ogórkowym, to ostatnio dało się to odczuć także w sezonie preselekcyjnym oraz przed Eurowizją. Niezłym wyznacznikiem jest aktywność w dziale "Europa wybrała", gdzie w tym roku w niektórych tematach przez te kilkanaście tygodni zebrało się dosłownie po 5 komentarzy.

Największym problemem jest zdecydowanie brak przypływu nowych użytkowników i utrzymanie ich przy sobie. Gdy wyświetlam sobie listę 50 ostatnio zarejestrowanych użytkowników, to widzę zatrważające statystyki: sięga ona aż do maja 2020, a przez te 2 lata poza 5 powracającymi weteranami tylko 6 (!) osób osiągnęło próg 10 postów na forum.

Jak sięgnąć po nowych użytkowników? Oczywiście takie mamy czasy, że większość osób zainteresowanych tematem będzie szukać miejsca do dyskusji na innych, bardziej współczesnych platformach. My z kolei nie bardzo chcemy się gdziekolwiek przenosić - formuła forum jest zwyczajnie wygodna i przejrzysta, a w pogoni za zmianą moglibyśmy zgotować sobie co najwyżej kolejny rozłam. Ja osobiście poczułem dreszczyk ekscytacji gdy usłyszałem o pomysłach z Discordem, bo go lubię i uważam za narzędzie, w ramach którego sensownie można prowadzić społeczność, ale już na chłodno lepiej zostawić to jako scenariusz awaryjny, jeśli tu zostaną już tylko gruzy.

Dlatego podoba mi się ten konsensus, który zaczyna się tu klarować w sprawie sięgnięcia do innych platform jako poboczna działalność promocyjna. Zastanawiamy się co komu wyskoczy po wpisaniu w google "eurowizja forum", ale chyba powinniśmy się raczej zastanowić czy ktokolwiek (poza Justi Wink ) w ogóle coś takiego wpisuje. Wyobrażam sobie, że jeśli istniałyby aktywne profile na Facebooku, Instagramie, czy czym tam jeszcze (ja się nie znam, stary dziad jestem), to jest szansa, że ktoś zainteresowany Eurowizją i korzystający z tych portali na te profile natrafi i zainteresuje się rejestracją na forum nawet jeśli przedtem szukanie forum o Eurowizji nie przeszłoby mu przez myśl. Szczególnie jeśli wrzucalibyśmy tam rezultaty różnych forumowych działalności, których łatwo można stać się częścią poprzez rejestrację.

Generalnie myślę, że znajdzie się trochę rzeczy, które mogłyby tam trafiać - w pierwszej kolejności to, co i tak już teraz robimy, jak np. najciekawsze komentarze oraz wszelkiego rodzaju wyniki rankingów i plebiscytów, które wystarczy wrzucić w formie obrazka. Może pobawić się trochę w regularne ankiety/sondy, których wynikami można się potem będzie dzielić? A jeśli chodzi o robienie z siebie jakiegoś panelu ekspertów, to raczej nie szedłbym zbyt mocno w tym kierunku (jakkolwiek nęcące by to nie było Wink ). Padło nawet stwierdzenie, że "moglibyśmy być zamkniętym, ale już nieanonimowym gronem" i sęk właśnie w tym, że przecież nie chcemy być gronem zamkniętym. Wątpię, żeby takie podejście miało pomóc w przyciągnięciu nowych ludzi; raczej zawsze wszystko odbywało się tu na zasadach równości.

No i przede wszystkim wierzę, że forum nie upadnie tak długo, jak długo wciąż będą tu ludzie, którym Się Chce. Wciąż nas nie brakuje, ale trzeba przyznać, że o wiele trudniej jest rozkręcać jakąkolwiek forumową aktywność, gdy smutną rzeczywistością jest później żebranie o zainteresowanie okupione masą nerwów i poświęconego czasu. Dlatego trzeba jak najlepiej wykorzystać ten moment rozpędu, do którego chyba dochodzimy, bo jeśli faktycznie uda się osiągnąć jakieś pierwsze efekty, to potem będzie już tylko łatwiej.

I chciałbym pochwalić @Dawid za pierwsze efekty pracy w strukturze działów - niby nic wielkiego, ale czuć zwięzłość, a działy Eurowizji 2023 mają w tym momencie bardziej klarowne opisy niż to było wcześniej.

CB93 napisał:Mamy na forum specyficznych użytkowników ze specyficznym stylem pisania/komunikowania (hej Karol, Eiyda!) byc może popularnym wśród młodych, ale odstraszającym dla innych/normalniejszych/bardziej przeciętnych(?) użytkowników. Widać go szczególnie na w2g, ale nie na forum. Wchodząc tu i widząc niektóre rozmowy na chacie można odnieść wrazenie: wtf is going here?!
Imo zabójcze dla forum może być też towarzystwo wzajemnej adoracji, więc trza nad tym panować.

No ok, panuje czasem swoisty mikroklimat, ale co w związku z tym? Dopóki nikt nikogo chamsko nie obraża, to nie ma problemu. Każdy może tu być bez skrępowania jaki tylko chce i to akurat zawsze była zaleta. A na wzajemną adorację faktycznie trzeba uważać.

Dawid and Sebek lubią ten post

cryo_official_profile
cryo_official_profile
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Non-binary

Liczba postów : 140
Płeć : Other / Decline to state
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Pią 5 Sie - 21:55
Powodem kryzysu forum jest forum samo w sobie. To nie jest 2006 rok trzeba isc z duchem czasu i powtarzam to juz od pierwszej schizmy.

cryo_official_profile lubi ten post

Darka
Darka
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 250
Płeć : Female
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sob 6 Sie - 8:47
imo powinniśmy przenieść się na inną platformę. w 2022 już prawie nikt nie korzysta w Polsce z forum

Dastame and cryo_official_profile lubią ten post

Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2078
Wiek : 24

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Sob 6 Sie - 16:19
Dziękuję za kolejne komentarze.

Jeżeli przenieślibyśmy się na grupę Facebookową to na pewno nie bylibyśmy nowym "Dziennikiem Eurowizyjnym" z setkami komentarzy dziennie. Rzeczy, do których forum jest przez nas najczęściej wykorzystywane (rankingi, głosowania), prowadzi się znacznie mniej komfortowo na Facebooku. Na DE też każdy większy projekt jest ostatecznie budowany z wykorzystaniem ich strony internetowej, bo na fb jest to po prostu niewygodne i nieprzejrzyste. "Warsaw Calling", czyli grupa eurowizji.org skupia się głównie na komentowaniu newsów i też zawsze odsyła do ich strony internetowej gdzie jest zasadnicza treść. W top3 jeśli się nie mylę jest jeszcze "eurowizyjna". W przeciągu miesiąca wygenerowała 4 posty i 10 komentarzy z tematami, które nie dotyczyły ich konkursu karaoke, a jest tam 2,5 tysiąca członków. INFE Poland mimo regularnych postów ostatni komentarz użytkownika miało... w maju. Społeczności w formie stron (a nie grup) radzą sobie jeszcze gorzej (poza paroma największymi i to też głównie w trakcie sezonu). Misja Eurowizja na Discordzie radzi sobie dobrze i ma codziennie sporo aktywności, stąd mój wstępny optymizm wobec tej platformy.

Niemniej. Czy w ogóle jest miejsce na kolejną eurowizyjną społeczność? Czy zaprzestanie działalności na Forum nie skończyłoby się po prostu tym, że użytkownicy rozbiegliby się na większe i aktywniejsze grupy? Zbudowanie czegokolwiek zajęłoby pewnie miesiące. My też nie jesteśmy już nastolatkami, których najłatwiej zwabić. 20-30 letni fani są co do zasady raczej już przywiązani do swoich mediów. Oczywiście nie ma rzeczy niemożliwych, ale raczej wśród użytkowników Forum nie ma aż takiego wielkiego zapału aby tworzyć treść i skupulatnie budować od niemal zera nową społeczność (łatwiej nam wychodzą dramy).

Jeśli tylko pojawiłyby się bardziej klarowne wizje poza hasłem "zmieńmy platformę" to oczywiście możemy dalej dyskutować. Tutaj jednak trzeba i konkretnych pomysłów i konkretnej pracy którą ktoś musi potem wykonać. Zapraszam zdecydowanych zwolenników przenosin do opisywania swoich bardziej szczegółowych wizji.

Ten eurowizyjny rok da nam odpowiedź czy Forum jest wystarczająco aktywne niezależnie od PdF (które jednak lepiej byłoby ratować). Teraz jest posucha newsowa, ale bliżej Juniora uruchomię stronę na Facebooku, może Instagrama, Twittera (z tymi samymi treściami) i zobaczymy co to przyniesie.

P.S. Dział PdF jest dostępny dla niezalogowanych.

marjuz and Aleks lubią ten post

yngve
yngve
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 226
Płeć : Male

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Nie 7 Sie - 11:08
Największa zaletą forum jest jego przejrzystość i ciągłość, dlatego jest ono pod tym względem niezastąpione. Media społecznościowe jak najbardziej, od niedawna forumotion pozwala na personalizacje obrazu, który pojawia się wraz z nowym postem/wpisem na facebboku/twiterze itp. - wcześniej tego nie było, automatycznie pobierane było tylko logo forum, które nie ma tła.

Dawid, marjuz and Aleks lubią ten post

Sponsored content

Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys Empty Re: Exposé administratora Dawida - wizja, zmiany, kryzys

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach