Eurowizja 2025: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Poland
Poland
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 817
Płeć : Male
Wiek : 32
Skąd : Małopolska

POLSKA: Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski kompozytorami piosenki na JESC 2024! Empty POLSKA: Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski kompozytorami piosenki na JESC 2024!

Pią 4 Paź - 10:46
POLSKA: Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski kompozytorami piosenki na JESC 2024! Img-1-1728029676119
Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski - konpozytorami polskiej piosenki na JESC 2024!

Niniejszym chciałbym przedstawić tegorocznych autorów polskiej propozycji na Eurowizji Junior 2024:
1. Sławomir Sokołowski urodził się w 1954 roku. Z kolei Aldona Dąbrowska urodziła się 7 lutego 1972 roku w Trzciance na terenie dzisiejszego województwa wielkopolskiego.
2. Duet kompozytorów piosenki dla Dominika Arima znany jest z dawnych zespołów takich jak Bolter (tylko w przypadku Pana Sokołowskiego) oraz przede wszystkim Amadeo. Głównymi utworami formacji Bolter są „Daj mi tę noc", „Nic do stracenia" i „Więcej Słońca". Ten pierwszy utwór w 1985 roku zdobył nagrodę w konkursie premier podczas XXII Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1985 r. Za piosenkę Sławomira Sokołowskiego "Daj mi tę noc" zdobyli nagrodę "Karolinkę" i nagrodę w konkursie premier.
Z kolei działający w latach 1995 -1997 swoim koncie kilka kaset i płytbna których to między innymi znalazły się utwory takie jak „Amadeo", „J23", „Letni Wiatr", “Róża Wschodu" i „Świat ci podaruje" oraz między innymi cover „Pszczółki Mai" z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.  Z zespołem Amadeo współpracował między innymi Karol Kus który to jako lider zespołu Taraka brał udział w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016. Amadeo jest bez wątpienia jednym z kultowych tanecznych zespołów lat 90-tych w Polsce. Jego główną wokalistką była Aldona Dąbrowska zaś występujący w nim Panowie (w tym i Sławomir Sokołowski) prócz grania i śpiewania także rapowali - najczęściej w języku angielskim:
Poniżej wybrane utwory z repertuaru obu zespołów:
BOLTER:
Daj mi tę noc:

- Nowa wersja od zespołu Bolter:

- Wersja od zespołu Amadeo:

Nic do stracenia:

- Wersja od zespołu Amadeo:

Więcej słońca:

AMADEO:
Piosenki autorskie:
Amadeo:

J23:

Letni Wiatr:

Róża Wschodu:

Świat ci podaruje:

- Wersja tej piosenki z zespołem Bayer Full:

Chcę:

Czy pamiętasz:

Wciąż cię kocham:


Covery:
J23:

Pszczółka Maja:

3. Z czasów zespołu Amadeo pochodzi wykonywany przez niego mix polski piosenek zespołu “Dschingis Khan" reprezentującego Niemcy w 1979 roku:

Revamp tego mixu - moim zdaniem lekko nieudany:

4. Piosenki zespołu Amadeo ukazały się nakładem wydawnictwa Omega Music a w latach 90-tych prezentowane były w ramach programu „Disco Relax" na antenie Telewizji Polsat.
5. Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski znani są też współpracy z innymi artystami włącznie z Bohdanem Smoleniem i zespołem Bayer Full po stronie muzyki disco-polo oraz  Stachurskiego, Andrzeja Cierniewskiego, Alicji Bachleda-Curuś, Gabriela Fleszara (włącznie z jego hitem pt. „Kroplą Deszczu"), Mai Kraft, Pawła Stasiaka, Bartka Wrony i Asią Si po stronie muzyki pop. Ponadto w latach 80-tych Sławomir Sokołowski współpracował też z Krzysztofem Krawczykiem, Lorą Szafran i Anną Jurksztowicz.
W przypadku utworów nagranych z nieżyjącym już Bohdanem Smoleniem Pani Aldona Dąbrowska udzialała się też wokalnie czego przykładem są te piosenki:
Szalałeś, Szalałeś:

Amerykańska gra:

6. Swoje piosenki od wspomnianych kompozytorów dostała też Magdalena (lktóra to jest córką Pana Sławomira Sokołowskiego. Otrzymała ona zo szereg utworów wśród których tym głównym jest przetłumaczony na język polski został utwór „Don't Go Breaking My Heart" szwedxkiego zespołu Sonic Dream Collective i to o dziwo bez zgody jego teamu który to był zdziwiony słysząc polską wersje swojego utworu widniejącą pod tytułem „Nie jestem zła.
Niedawno pod usuniętym niestety moim wpisem team szwedzkiego zespołu tak ocenił polskie nagranie:
POLSKA: Aldona Dąbrowska i Sławomir Sokołowski kompozytorami piosenki na JESC 2024! FB-IMG-1727620838299
Posłuchajcue obu wersji tej sanej piosenki:
Sonic Dream Collective ze Szwecji:

[i}Magdalena z Polski[/i]

Poza wspomnianym utworem ukazała się też między innymi piosenka „Malowana Lala" inspirowana utworem „Don't Breaking My Heart" zespołu Ace of Base:

Innym utworem Magdaleny jest Tańcz, Tańcz":

Co ciekawe fani muzyki tanecznej twierdzą że Magdalena tylko rusza ustami a wokal wykonuje Aldona Dąbrowska.
7. Wspomniany duet kompozytorów stworzył zespoły Just 5 i The Jet Set dla których to też tworzył utwory.
8. Co ciekawe duet Dąbrowska-Sokołowski odpowiadał też za preselekcyjne i konkursowe utwory „How Many People" i „Time to Party" zespołu The Jet Set  oraz „Color of Your Life" Michała Szpaka a więc polskich reprezentantów na dorosłej Eurowizji w 2007 i 2016 roku.
9. W przypadku piosenek na dorosłą Eurowizję autorzy tegorocznej piosenki na JESC kryli się pod pseudonimami takimi jak Andy Palmer i Mateusz Krezan w przypadku Sławomira Sokołowskigo oraz Kamil Varen w przypadku Aldony Dąbrowskiej.
10. Wspomniani kompozytorzy stworzyli też solowy album Sashy Strunin czyli przedstawicielki naszego kraju na dorosłym konkursie w Helsinkach 17 lat temu a także albumu „Byle być sobą" i „Dreamer" Michała Szpaka. Do piosenki „Jesteś Bohaterem" od reprezentanta Polski z 2016 roku jest podobna piosenka wybrana przez TVP na JESC 2016.
Powrót do góry
Pozwolenia na tym forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach