Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2114
Wiek : 24

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Wto 26 Maj - 23:50
BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Z10348390IER,Cesaria-Evora

Myślałem długo, ale nic lepszego już nie wymyślę.

Przed państwem "Bosonoga diva" jak zwykło nazywać się Cesárię Évorę. Ta owiana kultem artystka jest narodowym symbolem Republiki Zielonego Przylądka. To wokół miłości do rodzinnych stron powstała duża część dorobku muzycznego Cesárii. Jej ogromna popularność we Francji i Portugalii stała się jednocześnie zwróceniem światowych oczu w kierunku ubogiego państwa, z którego pochodziła. Wykonywała muzykę z gatunku "morna", a podczas portugalskiego epizodu jej życia również fado. Śpiewała wyłącznie po kreolsku (lokalnym dialekcie) i portugalsku. Powstałą w 1995 roku piosenkę "Petit Pays" zadedykowała wszystkim Kabowerdeńczykom, którzy musieli wyemigrować z ojczyzny w celach zarobkowych. Tytuł dosłownie oznacza "małe państewko" - tak właśnie zostało określone rodzinne ciepło i miejsce gdzie żyją Twoi bliscy. Piosenkarka to również działaczka społeczna. Wspierała młodych artystów z Wysp Zielonego Przylądka, finansowała akcje walki z AIDS w Afryce, budowę wiosek dziecięcych oraz ochronę środowiska naturalnego. Uhonorowana została wieloma odznaczeniami za zasługi dla dorobku kulturowego Portugalii, Francji oraz jej rodzinnego Cabo Verde. Évora zmarła w grudniu 2011 roku.



Wersja z lepszym audio, bez teledysku

Skrót: 2:42 - 3:32



La na céu bo é um estrela
Ki catá brilha
Li na mar bô é um areia
Ki catá moja

Espaiote nesse munde fora
Sô rotcha e mar
Terra pobre chei di amor
Tem morna tem coladera
Terra sabe chei di amor
Tem batuco tem funaná

Espaiote nesse munde fora
Sô rotcha e mar
Terra pobre chei di amor
Tem morna tem coladera
Terra pobre chei di amor
Tem batuco tem funaná

Oi tonte sodade sodade sodade
Oi tonte sodade sodade sem fim
Oi tonte sodade sodade sodade
Oi tonte sodade sodade sem fim

La na céu bo é um estrela
Ki catá brilha
Li na mar bô é um areia
Ki catá moja

Espaiote nesse munde fora
Sô rotcha e mar
Terra pobre chei di amor
Tem morna tem coladera
Terra sabe…

Petit pays je t'aime beaucoup
Petit petit je l'aime beaucoup

Tam, na niebie jesteś gwiazdą
Która nie świeci
Tu, na morzu jesteś ziarenkiem piasku
Którego nie zwilża woda

Rozproszeni na całym świecie
Tylko kamienie i morze
Biedna ziemia pełna miłości
Z rytmami morny* i coladery*
Piękna ziemia pełna miłości
Z rytmami batuco* i funany*

Rozproszeni na całym świecie
Tylko kamienie i morze
Biedna ziemia pełna miłości
Z rytmami morny* i coladery*
Piękna ziemia pełna miłości
Z rytmami batuco* i funany*

Jaka wielka tęsknota, tęsknota, tęsknota**
Jak wielka tęsknota, tęsknota bez końca
Jaka wielka tęsknota, tęsknota, tęsknota
Jak wielka tęsknota, tęsknota bez końca

Tam, na niebie jesteś gwiazdą
Która nie świeci
Tu, na morzu jesteś ziarenkiem piasku
Którego nie zwilża woda

Rozproszeni na całym świecie
Tylko kamienie i morze
Biedna ziemia pełna miłości
Z rytmami morny* i koladery*
Piękna ziemia...

Mały kraju, bardzo cię kocham
Mały, mały, bardzo go kocham

* morna, coldera, batuco i funaná to rodzaje tradycyjnej muzyki i tańców z Wysp Zielonego Przylądka.

** sodade (port. saudade) jest pojęciem stricte portugalskim, które przeniknęło do dawnych kolonii Portugalii i którego nie da się bezpośrednio oddać ani przełożyć. Oznacza ono rodzaj nostalgii i melancholii związanej z idealizowaniem przeszłości i jest nie tyle stanem ducha, co cechą charakteru. Najczęściej (choć nie zawsze trafnie) przekłada się to pojęcie jako żal, tęsknotę, melancholię czy nostalgię. Do pewnego stopnia jest to mieszanina wszystkich tych pojęć.
avatar
Gość
Gość

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Sro 27 Maj - 8:00
przecież to piosenka stromae looool Szeroki uśmiech
avatar
Gość
Gość

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Sro 27 Maj - 10:06
Wzruszyłam się biografią artystki. Była bardzo pomocną i uczynną kobietą. Wspierała obywateli własnego państwa oraz zwracała uwagę na problemy świata.

Jeśli chodzi o utwór, nie jest to typ muzyki, którego słucham na co dzień, aczkolwiek jestem wrażliwą osobą, jeśli chodzi o historie ludzi i ich dzieła. Uwielbiam poznawać inne kultury, filozofie, religie. Uważam, że taka czynność rozwija człowieka. Tak jak w poprzedniej edycji, najbardziej zaintrygował mnie tekst. Rozpisałabym się, co dla mnie oznacza, jednakże jest to dla mnie nader intymne. Po prostu dziękuję Ci za tę piosenkę.
marjuz
marjuz
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Kowboj

Liczba postów : 1246
Wiek : 23

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Czw 28 Maj - 21:53
Cieszę się wystawiłeś tę piosenkę ale przede wszystkim tę artystkę. Piękna osobistość, która wkładała całą duszę w tworzenie muzyki. To słychać i czuć również w tym utworze, dzięki któremu można poczuć się jakbyśmy na chwilę byli właśnie tam; na zapomnianej przez fale Atlantyku jednej wysp archipelagu Cape Verde. życzę wszystkie najlepszego i powodzenia z maturką Język 3
Wilk
Wilk
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Labadziara

Liczba postów : 679
Płeć : Male
Wiek : 31
Skąd : Leeds / Radom

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Sob 30 Maj - 0:46
Mimo delikatnego czepiania się Twojego songa (a raczej stylu jego wykonania) w poprzedniej edycji to mimo wszystko w ogólnym rozrachunku całkiem dobrze mi on wypadł na tle konkurencji w półfinale i finale, stąd w miarę wysokie noty, w sumie interesująca to była propozycja. Teraźniejszy wybór oczywiście poprzedniego nie przebija więc jeszcze nie wiem jak to ocenię, na pewno nie do końca mi to siadło przy pierwszym przesłuchaniu ale szacunek za przekaz i wkład w działania społeczne dla tej artystki, fajną ciekawostką było też usłyszeć jej duet z Kayah dzisiaj na prezentacji PdF'owych piosenek bo akurat takiej kolaboracji się nie spodziewałem.
Aro
Aro
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 862
Płeć : Male
Wiek : 27
Skąd : Krk/ck

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Sob 30 Maj - 14:39
Wow. Po dwóch żarcikach i przekombinowanym Loicu jestem w stanie polubić propozycję z :belgium: . Piosenka ma przede wszystkim świetny klimat, z którego wręcz wylewa się nostalgia i pewnego rodzaju smutek. Praktycznie wszystko doskonale opisał @marjuz
marjuz napisał:Piękna osobistość, która wkładała całą duszę w tworzenie muzyki. To słychać i czuć również w tym utworze, dzięki któremu można poczuć się jakbyśmy na chwilę byli właśnie tam; na zapomnianej przez fale Atlantyku jednej wysp archipelagu Cape Verde.

Podpisuję się pod tym całym sobą.

I powodzenia z maturką Wink
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1864
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Pon 1 Cze - 11:48
BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays ?url=https%3A%2F%2Fx-default-stgec.uplynk.com%2Fausw%2Fslices%2Fe54%2F2fbf8a5e953e4a01960f2f5161cc4953%2Fe5475b6cc94142bc8c5649148b76acd4%2Fposter_8da5009251054cbab66a0a4e0b1f5cb5
Szymek79
Szymek79
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 534
Płeć : Male

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Wto 2 Cze - 0:36
Trochę Portugalii, trochę Brazylii, trochę Afryki jak to u Cesarii. Chyba twój najlepszy utwór po powrocie przynajmniej dla mnie. Powodzenia bo to na pewno nie będą klimaty dla każdego.
Sponsored content

BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays Empty Re: BELGIA: Cesária Évora - Petit Pays

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach