Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2110
Wiek : 24

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Nie 16 Sie - 0:00
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ten utwór również mógł pojawić się już wcześniej, ale edycja imienna zdaje się być idealnym momentem. Przedstawiam Wam zatem zespół Mashrou' Leila. Legenda libańskiej sceny muzycznej. Są to jedni z niewielu libańskich artystów, którzy uzyskali międzynarodowy rozgłos. Bezapelacyjnie poruszyli serca młodego pokolenia, które ma dość skostniałego społeczeństwa swoich rodziców i dziadków. Na ich koncertach tłum wymachuje tęczowymi flagami, co na bliskowschodnie standardy jest sporą odwagą. Utwory grupy to manifesty feministyczne. Nawołują do pokoju, tolerancji i reform w społeczeństwie. Nie raz mieli z tego powodu kłopoty prawne. Ich koncerty bywały cenzurowane lub odwoływane. Ostatnie wydarzenia w stolicy Libanu wymuszają w nas jeszcze większe wsparcie dla obywateli tego państwa. "Roman" nie wykracza daleko poza przekaz pozostałej twórczości zespołu. Na podstawie tekstu, komentarzy i recenzji piosenki wysunąłem pewną interpretację. Zachodnia kultura nie rozumie na czym polega niezależność i godność muzułmanek. Zasłanianie ciała jest dla nich wyrazem szacunku do niego, a nie męskim zniewoleniem. Feminizm w krajach arabskich musi mieć zupełnie inny wymiar. Nie da się skopiować pewnych kulturowych wzorców, a libańskie kobiety nie są w niczym gorsze. Może ktoś będzie miał inną wizję przekazu, bo tekst jest bardzo wieloznaczny. Tytuł utworu prawdopodobnie mówi o Romanie Polańskim. Mam nadzieję, że :belgium: Belgii udaje się plan różnicowania języków i gatunków muzycznych w tej serii.



Skrót: 2:23 - 3:13



مش ناوي إبلع أكاذيبك
الكلام رح يحرق حلقي
مش ناوي شرّح نواياك
خلّي لسانك بقفصه
خلّي الوقت الذي أعطيته لك
وأقتل النفس التي كنتها لك
بسّ قبل ما تقبرني
قلّ لي شو كان سعري
عليهم
عليهم
عليهم
عليهم
الدود ينحت جسدي
الأرض تحضن جلدي
كيف بتبيعني للرومان
الدود ينحت جسدي
الأرض تحضن جلدي
كيف خسرتك للرومان
الدود ينحت جسدي
الأرض تحضن جلدي
كيف بتبيعني للرومان
الدود ينحت جسدي
الأرض تحضن جلدي
كيف خسرتك للرومان
عليهم
عليهم
عليهم
عليهم
كيف بتبيعني للرومان
كيف خسرتك للرومان
كيف بتبيعني للرومان
كيف خسرتك للرومان
كيف بتبيعني للرومان

Nie zamierzam połykać twoich kłamstw
Słowa spalą mi gardło
Nie mam zamiaru analizować twoich intencji
Trzymaj język w tej klatce

Przestrzegaj czasu, który ci dałem
i udusić siebie, czym była dla ciebie
Ale zanim mnie pogrzebasz
Powiedz mi, jaka była moja cena

Opłata! (Na nich!)

Robaki rzeźbią moje ciało
a ziemia obejmuje moją skórę
Jak mogłeś sprzedać mnie Rzymianom?
Robaki rzeźbią moje ciało
a ziemia obejmuje moją skórę
Jak mogłeś sprzedać mnie Rzymianom?

Opłata! (Na nich!)

Jak mogłeś sprzedać mnie Rzymianom?
Jak straciłem cię dla Rzymian?
DanielW
DanielW
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 209
Płeć : Male
Wiek : 25

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Wto 18 Sie - 18:33
Po przeczytaniu Twojego opisu zespołu oraz zobaczeniu, że piosenka jest po arabsku, od razu się zaintrygowałem. I szczerze mówiąc troszeczkę się zawiodłem.To znaczy, utwór jest porządny, ale chyba miałem trochę za wysokie oczekiwania. Jest troszkę zbyt monotonnie jak dla mnie. Na pewno sporo daje ta szczypta egzotyki w postaci arabskiego, a oprócz tego będę się jeszcze oswajał z tym wyborem i być może jeszcze urośnie w moich oczach Uśmiech Powodzenia!

Dawid lubi ten post

Aro
Aro
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 856
Płeć : Male
Wiek : 27
Skąd : Krk/ck

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Wto 18 Sie - 19:48
Oh, pamiętam tych panów z KP, 3 minutes słucham do tej pory. Cóż, tamtej piosenki Roman nie przebija, ale nie jest źle. Kawałek intryguje, słucha się tego z zaciekawieniem, jednak troszku się dłuży pod koniec. Na pewno jest to coś, co będzie się ekstremalnie wyróżniać w stawce.

Dawid lubi ten post

Yngwie / admin
Yngwie / admin
Administrator
Administrator
Liczba postów : 1465
Płeć : Other / Decline to state
https://eurowizyjnie.forumpolish.com

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Czw 20 Sie - 21:37
Ostatnio mam fazę na bliskowschodnie dźwięki, więc z radością przystąpiłem do odtworzenia twojej propozycji i tu zaskoczenie, to nie jest typowa bliskowschodnia nuta, ale nowoczesny utwór, utrzymany w indie-popowym klimacie. Nie wiem jeszcze jak to ocenię, ale życzę powodzenia.

.....................................


Autor powyższego posta: Yngwie

Dawid lubi ten post

Morison
Morison
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Labadziara

Liczba postów : 618
Płeć : Male

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Pon 24 Sie - 20:26
Początek mega, aż mi się łezka w oku zakręciła a przed oczami ujrzałem twarz Joci Papaja, tak jak w przypadku :faroes: liczyłem na jakieś bum bo podbudowa wyszła świetnie ale mimo to i tak przyjemnie się słucha.

Dawid lubi ten post

Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1855
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Sro 26 Sie - 15:03
Dawid napisał:Tytuł utworu prawdopodobnie mówi o Romanie Polańskim.
(...)
Jak mogłeś sprzedać mnie Rzymianom?
Eee... a nie jest przypadkiem tak, że Roman to po prostu z angielskiego Rzymianin? Szeroki uśmiech Nie wiem na ile to z Polańskim jest zapędzeniem się z interpretacją trochę za daleko, a na ile świadomym zabiegiem, żeby ładniej podciągnąć to pod temat edycji, ale wydaje mi się, że moja wersja jest jednak trochę bardziej prawdopodobna. Wink

Tak czy inaczej utwór jest rewelacyjny, bardzo przypadł mi do gustu. Jest nowoczesny, niesamowicie hipnotyzujący. Gdyby nie arabski, to pewnie nikt by nigdy nie zgadł, z jakiego rejonu świata pochodzi. Dodatkowo to, co napisałeś o zespole też sprawia, że od razu patrzy się na nich przychylniej.

Dawid and Jasiek lubią ten post

Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2110
Wiek : 24

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Sro 26 Sie - 16:07
Fenistil napisał:
Dawid napisał:Tytuł utworu prawdopodobnie mówi o Romanie Polańskim.
(...)
Jak mogłeś sprzedać mnie Rzymianom?
Eee... a nie jest przypadkiem tak, że Roman to po prostu z angielskiego Rzymianin? Szeroki uśmiech Nie wiem na ile to z Polańskim jest zapędzeniem się z interpretacją trochę za daleko, a na ile świadomym zabiegiem, żeby ładniej podciągnąć to pod temat edycji, ale wydaje mi się, że moja wersja jest jednak trochę bardziej prawdopodobna. Wink

Gdy zgłaszałem utwór pierwszego dnia to Into jeszcze nie było fińskim imieniem. Skromny
Dastame
Dastame
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Murzita

Liczba postów : 891
Płeć : Male
Wiek : 23

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Czw 27 Sie - 1:42
ohui dsq
Sponsored content

BELGIA: Mashrou' Leila - Roman Empty Re: BELGIA: Mashrou' Leila - Roman

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach