Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2119
Wiek : 24

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Czw 10 Wrz - 19:24
BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat VxLyT3b

Od czego by tu zacząć, aby niczego nie pominąć... Charlotte Adigéry, występująca również pod pseudonimem WWWater, to urodzona we Francji Belgijsko-Karaibska wokalistka. Większość życia spędziła w Belgii, ale duży wpływ na jej życie mieli rodzice - migranci z Martyniki i Gwadelupy, czyli zamorskich departamentów Francji. Rodzinna historia to również wątek Nigerii. To tam żyli przodkowie Charlotte, a ich pojawienie się na Karaibach to wynik handlu niewolnikami. Tyle o narodowościowych koneksjach, przejdźmy do muzyki. Adigéry wydała dotychczas dwie EPki oraz najnowszą 18-minutową kasetę, na której korzysta z technik medytacyjnych i pół-śpiewem traktuje o rasizmie, feminizmie, tworzeniu muzyki oraz tym co znaczy być artystą. Utwór na jaki się zdecydowałem to "Paténipat" z końcówki 2018 roku. Elektroniczno-taneczny trans z bardzo wyraźną nutą karaibskiej etniczności. Przy pierwszych przesłuchaniach zdawało mi się, iż utwór jest po francusku, ale okazuje się, że nic bardziej mylnego! Jest to kreolski język antylski, który spotkać można przede wszystkim na archipelagu Małych Antyli. Wyróżnia się w nim jeszcze kolejne dialekty czasami nazywane językami (martynikański, gwadelupski oraz odmiany z Saint Lucii i Dominiki). Pozwólcie jednak, że nie podejmę się analizy, którą podgrupę utwór reprezentuje. Tekst nie jest zresztą wielce skomplikowany, chociaż warto wspomnieć, że zawiera w sobie pewną zabawę mnemoniczną. Refren to tak naprawdę "zandoli pa té ni pat” znaczące "gekon nie ma żadnych nóg". Fraza ta perfekcyjnie oddaje rytm tańców gwo ka, który sto lat temu na pewno poderwałyby do zabawy martynikańskich wyspiarzy. Personalnie mam jeszcze jeden aspekt do przestawienia. Utwór jak się okazuje był wykorzystany w trailerze lubianego przeze mnie serialu "Nowy Papież". Jednakże absolutnie nie tam wpadłem na "Paténipat" po raz pierwszy! Nasze drogi splotły się zupełnie przypadkowo, więc zasługują na godną kontynuację. Pokazuję zatem utwór Wam i jest to moje pożegnanie z :belgium: Belgijskim rynkiem. Mam nadzieję, że moja opowiastka była choć trochę atrakcyjna. Zapraszam teraz do odsłuchu. Po prostu dajcie się porwać szaleństwu treści i formy.
Czuję się spełniony.



Skrót: 2:42 - 3:32

Dawid and Batiooo lubią ten post

DanielW
DanielW
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 209
Płeć : Male
Wiek : 25

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Czw 10 Wrz - 23:17
Po raz kolejny zaintrygowałeś mnie opisem, tym razem jednak, w odróżnieniu od poprzedniej edycji, nie zawiodłem się! Mega ciekawe brzmienia, absolutnie nie ma mowy o nudzie, a po skończeniu utworu aż chce się włączyć raz jeszcze. Piosenka może nie jest najłatwiejsza w odbiorze i będę potrzebował chwili na oswojenie się z nią, ale jestem zaintrygowany Szeroki uśmiech Powodzenia!

Dawid lubi ten post

avatar
Gość
Gość

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Pią 11 Wrz - 9:52
Bardzo nieszablonowa propozycja, wyczuwam tutaj nawet szczyptę afrykańskich brzmień, całość wypadła zaskakująca, bardzo dużo wstawek wchodzi do głowy, tylko nie wiem, czy nie było tego aż za dużo, aczkolwiek przesytu nie czuję i też dzięki pewnej powtarzalności piosenka jest bardzo łatwa do zapamiętania co na pewno umożliwi łatwiejszy jej odbiór.
Powodzenia :P
avatar
Gość
Gość

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Pią 11 Wrz - 17:51
znam charlotte i lb ja oraz ten utwur
Wilk
Wilk
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Labadziara

Liczba postów : 679
Płeć : Male
Wiek : 31
Skąd : Leeds / Radom

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Sob 12 Wrz - 10:39
Moją Twoją ulubioną piosenką strefową i chyba nawet ogólnie w tej serii (bo jeszcze anonimowa mi się znacząco podobała) pozostanie zdecydowanie Loïc Nottet - Mr/Mme która miała szczyptę uroku i magii, tutaj mamy totalną odmienność i dość specyficzne brzmienie które nie jest moją bajką ale z pewnością bardziej to akceptuje niż to co wystawiłeś w poprzedniej edycji. Powodzonka.

Dawid lubi ten post

Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1867
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Wto 15 Wrz - 16:51
Od Twoich wyborów zazwyczaj można oczekiwać, że czymś człowieka zaskoczą i tym razem jest podobnie, nietypowo. Przy pierwszym odsłuchu nie potrafiłem się za bardzo określić czy mi się podoba czy nie, ale teraz już wiem, że owszem. Słuchając tych najbardziej intensywnych fragmentów mam takie poczucie, jak gdy jako dziecko kręcisz się coraz szybciej i szybciej wokół własnej osi, w euforycznym zawrocie głowy odczuwając nowe doznania i wiedząc, że lada chwila będzie tego już za wiele i runiesz na podłogę. Szeroki uśmiech

Dawid lubi ten post

Daniell
Daniell
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Labadziara

Liczba postów : 597
Płeć : Male
Wiek : 28

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Pon 21 Wrz - 23:23
Mam tu skojarzonko z Twoją Zamilską z KaPe87, ale tu nie mam wątpliwości czy mi się to podoba czy tak średnio (tam ostatecznie nie musiałem się nad tym zastanawiać bo nie był to mój semi). Z Paténipat spotykamy się w finale i myślę, że ocena p o w i n n a być dobra (jak to mawiała Anna Żelazna).

Dawid and Jasiek lubią ten post

Sponsored content

BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat Empty Re: BELGIA: Charlotte Adigéry - Paténipat

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach