Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1850
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

O czym oni śpiewają? (jESC 2019) Empty O czym oni śpiewają? (jESC 2019)

Pią 8 Lis - 0:48
Czas na moją tradycyjną interpretację tekstów eurowizyjnych piosenek, żeby podjąć lepszą próbę zrozumienia "o czym oni śpiewają". Uśmiech Jak dotąd robiłem tego typu podsumowania jedynie dla dorosłej Eurowizji, ale tutaj naturalnie mamy o wiele więcej języków narodowych, więc tłumaczenie tym bardziej się przyda. Jednocześnie jednak poziom tekstów oraz zakres poruszanych tematów jest oczywiście duuuuużo słabszy, więc próba wyciągnięcia czegoś konkretnego nie była łatwym zadaniem.

EKOLOGIA

:italy: "Głos Ziemi" - Z każdego szczegółu natury przemawia do nas Głos Ziemi, który prosi nas by ratować planetę.
:portugal: "Chodź ze mną" - Planeta cierpi, a jest naszym domem. Trzeba się zjednoczyć i dbać o nią, żeby ją ocalić.
:serbia: "Podnieś głos" - Ziemia jest naszym jedynym domem i ugościła nas, a my ją niszczymy. Nie możemy milczeć w tej sprawie, trzeba podnieść głos i coś zrobić, bo potem może być już za późno.
:spain: "Mars" - Ziemia wzywa ludzi, by ją ocalili oraz by nie bali się głośno mówić o problemach ekologicznych. Nasz głos jest tak silny, że może dotrzeć aż do Marsa.

POZYTYWNY BEŁKOT (JEDNOCZENIE SIĘ / PEWNOŚĆ SIEBIE / MARZENIA / MIŁOŚĆ NA ŚWIECIE)
:armenia: "Kolory twoich marzeń" - Najlepszym lekiem na smutek jest wiara w siebie i uwolnienie swojej wyobraźni.
:australia: "Powstaniemy" - Trzeba być pewnym siebie, nie można się nigdy poddawać i trzeba się wzajemnie wspierać.
:belarus: "Popielaty" - Nawet gdy jest się człowiekiem szarym i nieciekawym, to wystarczy tylko drobna zmiana, żeby stać się kimś "popielatym" (po polsku bardziej chyba pasuje: "srebrnym") i olśniewającym.
:georgia: "Potrzebujemy miłości" - Świat jest piękny i pełen miłości. (?)
:kazakhstan: "Nie trać swoich marzeń" - Trzeba podążać za marzeniami i się nie poddawać, a wtedy cały świat się dla nas otworzy.
:malta: "Jesteśmy kimś więcej" - Głos młodych ludzi ma znaczenie i nie powinni oni bać się go głośno wyrażać.
:poland: "Superbohaterowie" - Młodzi ludzie powinni się jednoczyć, szerzyć miłość i zbudować taki świat, jaki im się zamarzy. Patrząc na końcówkę teledysku, na siłę można ten utwór interpretować także pod kątem ekologii, ale jeśli chodzi o sam tekst, to ja tego za bardzo nie kupuję.
:russia: "Nasz czas" - Nadszedł czas młodych ludzi - powinni się oni zjednoczyć, a wtedy nic ich nie powstrzyma.

ZWIĄZKI
:france: "Bim bam ty" - Dziewczyna buja się w chłopaku i choć próbuje podejść do tego na spokojnie, to w swojej głowie przeżywa istne szaleństwo.
:netherlands: "Zatańczyć z tobą" - Chłopak poznał dziewczynę na imprezie i zaiskrzyło między nimi, spędzili wspólnie wspaniały czas. Teraz (tydzień później) cieszy się on, że znów się z nią zobaczy i że znów będą się wspólnie bawić.

MUZYKA
:macedonia: "Ogień" - Trzeba słuchać głosu serca podążać za marzeniami. Muzyka jest jej całym życiem.
:ukraine: "Duch muzyki" - Śpiew i taniec są lekiem na każde zło - dodają pewności siebie, koją smutki, pozwalają uporządkować myśli.
:wales: "Bicie serca" - Poprzez występ na scenie można podzielić się z widownią swoimi prawdziwymi emocjami.

INNE
:albania: "Mój przyjaciel Dzieciństwo" - Piosenka o przemijającym dzieciństwie i o tym, jak ważnym jest ono okresem w życiu. Trzeba o nim pamiętać i czerpać z niego inspirację także w późniejszym, dorosłym życiu.
:ireland: "Banshee" - Kobieta zapewnie swoje dziecko, że zawsze przy nim będzie, a także będzie je wspierać i nad nim czuwać. Być może już umarła? Dziecko nie musi się obawiać banshee - zjawy, która zwiastuje śmierć w rodzinie - ponieważ ich miłość nigdy nie umrze. (?)

Mnie najbardziej pozytywnie zaskoczyła na pewno :albania: Albania - nie spodziewałem się w tej piosence tak ciekawej i jednocześnie adekwatnej dla konkursu tematyki. :netherlands: Holandia to taki najbardziej typowy tekst o fajnej dziewczynie jakich na Eurowizji zazwyczaj sporo, ale tutaj na tle innych wybija się na plus swoją normalnością i jasnym przekazem. :france: Francja jest niezwykle ciekawa - za tym szaleństwem i dziwnymi odgłosami naprawdę stoi jakiś zamysł i teraz jak najbardziej ma dla mnie ta piosenka sens. Ze stawki ekologicznej chyba najfajniejsza jest :serbia: Serbia - całkiem zgrabnie napisany ma ten tekst. No i :ukraine: Ukraina choć nie jest na pewno niczym nowym, to też jest bardzo spójna i ma jasny przekaz. Największy syf pod względem tekstu to dla mnie natomiast bez dwóch zdań :georgia: Gruzja. :P

Zapraszam do dzielenia się swoimi własnymi interpretacjami oraz odczuciami, a także do wyrażania jakichkolwiek opinii na temat tegorocznych tekstów. Uśmiech

Edit: Z :ireland: Irlandią miałem trochę problem, ale teledysk mnie właśnie naprowadził na choć trochę bardziej właściwe tory. Tekst ma potencjał, choć nie wiem czy do końca się nadaje na Juniora.
Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach