Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Liver
Liver
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Rockowiec

Liczba postów : 1273
Płeć : Male
Wiek : 26

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Sro 8 Mar - 19:16
Po kolejnej (drugiej z rzędu) wymuszonej pauzie, Telewizja Polska zmieniła taktykę. Zamiast wyboru wewnętrznego, po raz w historii reprezentanta kraju (do Rygi, bo to ona była miejscem 48. Konkurs Piosenki Eurowizji) miały wybrać otwarte eliminacje. 25 stycznia 2003, odbył się koncert preselekcyjny pod nazwą "Piosenka dla Europy". Z 14 uczestników, przychylność widzów zdobył zespół Ich Troje z piosenką "Keine Grenzen - Żadnych granic". Rozpoczął się wówczas bogaty w wydarzenia sezon "preselekcyjno-eurowizyjny".  Michał Wiśniewski, Jacek Łągwa i Elli Mücke wystąpili w eliminacjach Niemiec jako zespół Troje (skończyli na 6. miejscu z 14), reprezentanci Polski promowali swój eurowizyjny w wielu krajach (również uczestnicy tamtej ESC przyjeżdżali do naszego kraju, jak choćby Stelios Konstandas z Cypru, Ołeksandr Ponomariow z Ukrainy czy F.L.Y., reprezentacja gospodarzy), lider Ich Troje rozważał rezygnację z wyjazdu na Łotwę (było to spowodowane pasywnością TVP w kwestiach promocji polskiego utworu). Mimo to, zespół wystąpił w (najliczniejszym wtedy) finale Konkursu i poradzili sobie bardzo dobrze. Udało się zgarnąć 90 punktów (w tym 12 z Niemiec), które dały nam 7. miejsce (na 26 uczestników). Był to nasz najlepszy wynik od dziewiczego udziału Edyty Górniak w 1994 i po raz drugi w historii, Polska znalazła się w najlepszej 10 konkursu.


Ich Troje - Keine Grenzen - Żadnych granic (tekst):


Ostatnio zmieniony przez Liver dnia Nie 12 Mar - 15:38, w całości zmieniany 1 raz
Yngwie / admin
Yngwie / admin
Administrator
Administrator
Liczba postów : 1465
Płeć : Other / Decline to state
https://eurowizyjnie.forumpolish.com

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Sro 8 Mar - 19:34
omgosh pamiętam ten występ jakby to było wczoraj.. Michał ryczy tym sowim głosem lata po scenie, po czym Justyna wchodzi na scenę niczym anioł (w sumie głos to ma anielski) i ten zachwyt publiczności Serce i drugi najlepszy rezultat Polski w Eurowizji, w 100% zasłużony.. spokojny klimat, piękne przesłanie, dopracowany występ taką Polskę chciałoby się oglądać co roku Uśmiech

.....................................


Autor powyższego posta: Yngwie
Liver
Liver
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Rockowiec

Liczba postów : 1273
Płeć : Male
Wiek : 26

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Czw 9 Mar - 2:29
Utwór z bardzo fajnym i nieco utopijnym, ale jednak wartościowym przekazem, ładny obrazek, a i to co lubię najbardziej, czyli wielojęzyczność. Z tak dobrą prezentacją na żywo oraz promocją zagranicą, to nie mogło się skończyć źle.

Moja ulubiona (od razu po Annie Marii Jopek) polska propozycja.
iguś
iguś
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Manjola

Liczba postów : 910
Płeć : Male
Wiek : 24
Skąd : jasamtisiveronika

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Czw 16 Mar - 13:59
Jedna z moich ulubionych polskich piosenek na ESC. Piękna ballada, do tego bardzo mądra, no i jeszcze w naszym (częściowo oczywiście) wspaniałym polskim języku. Serce 7. miejsce jest oczywiście satysfakcjonujące, ale szkoda, że nie byliśmy jeszcze ciut wyżej. Szeroki uśmiech
Poland
Poland
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 783
Płeć : Male
Wiek : 32
Skąd : Małopolska

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Czw 5 Gru - 13:54
To były "Krajowe Eliminacje" a nie "Piosenka dla Europy" gdyż ta pojawiła się w 2006 roku.
Piosenka bardzo dobra aczkolwiek nieco anty-eurowizyjna ze względu na tekst. Bardzo fajny też był utwór który to zespół Ich Troje wystawił do preselekcji niemieckich - stąd Niemcy właśnid w finale dali nam 12 punktów.
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1840
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Sob 27 Mar - 0:52
Fenistilowa Topka Wszechczasów
Miejsce 45


Z tą piosenką łączy mnie dość burzliwa historia. Zacznę może od samego zespołu Ich Troje, którego szczyt popularności przypadł dokładnie na moje lata dzieciństwa. Przez to siłą rzeczy znałem ich największe hity na wylot. Choć z tego co pamiętam mi się podobały, a dziś nieodłącznie wywołują we mnie ogromną falę nostalgii, to jednak do samego zespołu podchodziłem raczej chłodno. Ich Troje to był dla mnie przede wszystkim Michał Wiśniewski, a ten uchodził w mediach za postać mocno kontrowersyjną. Bardzo go nie lubiłem, ale gdy teraz o tym pomyślę, to chyba główną przyczyną były jego czerwone włosy - nie byłem zbyt tolerancyjnym dzieckiem. Język 3

Podobne nastawienie jak do Ich Troje miałem także do ich konkursowej piosenki. "Keine Grenzen" jako powolna ballada nie było aż tak chwytliwe jak ich największe hity, a pomysłem śpiewania niemiecko-polsko-rosyjskiej piosenki byłem wtedy oburzony ("przecież mamy swój własny polski język, hurr durr"). Pamiętam, jak komentatorzy twierdzili, że to dobrze, bo więcej osób zrozumie przekaz, a język polski jest szeleszczący i nieprzyjemny, no co się niesamowicie oburzałem. Szeroki uśmiech Byłem bardzo niezadowolony ze zwycięstwa tej piosenki w krajowych eliminacjach i gorąco liczyłem, że Ich Troje wygrają także te niemieckie, w których również mieli startować. O ile sobie przypominam, wtedy mieliby rzekomo wybrać reprezentowanie Niemiec (kolejny powód do oburzenia dla małego mnie Szeroki uśmiech ).

Tak czy inaczej trzeba przyznać, że TVP zrobiło w 2003 roku rewelacyjną robotę z naszym powrotem do konkursu. Nie tylko porzucono przestający się sprawdzać format wyborów wewnętrznych na rzecz Krajowych Eliminacji, ale też udało się przyciągnąć do udziału w nich kilku bardzo popularnych wykonawców, a eliminacje i sam konkurs Eurowizji zostały bardzo intensywnie nagłośnione. Jestem pewny, że konkurs zyskał wtedy w Polsce bardzo wielu nowych fanów, którzy zachęceni tą intensywną reklamą postanowili tę Eurowizję obczaić - ja jestem jednym z nich.

Z perspektywy czasu uważam, że ten występ był naprawdę rewelacyjny. Przede wszystkim świetną robotę robi tu kontrast między pełnym chrypy wokalem Michała a cudownie ciepłym i kojącym głosem Justyny. Występ jest bardzo gustowny, a dramaturgia utworu świetnie rozłożona. Zaczyna się on bardzo spokojnie, wręcz sennie i z zamyśleniem, potem wchodzi mocniejszy rytm, a pod koniec mamy energiczne wbiegnięcie Michała na wysepkę i jego wykrzyczane emocje, by zakończyć wszystko powrotem do początkowego spokoju.

Piękny (choć naiwny) jest też przekaz utworu: żadnych granic, żadnych wojen, pogódźmy się wszyscy i żyjmy w pokoju na naszej pięknej planecie. Na uwagę zasługuje tu też pewien drobny fakt, który przez tę wielojęzyczność może nam nieco umykać: to wszystko jest mówione z perspektywy astronauty, który znajduje się w tej chwili w kosmosie i stamtąd patrzy na naszą planetę. Z tak daleka nie widzi żadnych wojen ani granic, a jedynie piękno Ziemi oraz czuje obecność jej mieszkańców. W jego przemyśleniach pomaga mu też specyficzna atmosfera panująca w kosmosie: pełna spokoju i wyciszenia. Uważam, że to robi jednak sporą różnicę, bo nadaje temu tekstowi trochę głębi, a instrumental faktycznie mi się z tym kosmicznym spokojem trochę kojarzy.
Sponsored content

POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic Empty Re: POLSKA w Eurowizji 2003: Ich Troje - Keine Grenzen – Żadnych granic

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach