Eurowizja 2024: Forum Fanów Konkursu
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Go down
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1865
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Sro 6 Maj - 0:44
No hej! Uśmiech Co prawda, jak wszyscy dobrze wiemy, tegoroczna Eurowizja niestety się nie odbędzie, ale to przecież nie powód, żeby zrezygnować z tradycyjnego podsumowania tematów, o których mówią teksty tych piosenek (co bardzo często nam umyka). Na początek mam jeszcze kilka uwag:

1. Interpretacje tekstów są moje własne, więc niewykluczone, że sens każdego tekstu można zrozumieć trochę inaczej. Jeśli macie jakieś własne przemyślenia, to zapraszam do dyskusji w komentarzach.
2. Podział na kategorie jest oczywiście mocno umowny. Wink Łatwiej mi się pracuje gdy mogę sobie te piosenki potem jakoś posegregować.

3. Tam gdzie nie ma mowy wprost o płci czyjegoś partnera w związku, zakładałem dla wygody, że jest to płeć przeciwna. Nie mam na celu w żaden sposób dyskryminować tych dwóch osób, które w forumowej ankiecie ujawniły się jako homo (a już tym bardziej tych bi-curious Wink ).
_______________________________________________________________



MIŁOŚĆ ROMANTYCZNA (czyli tak cukierkowo, że aż mdli)

:denmark: "Tak" - Oni byli zawiedzeni swoim życiem do czasu, aż natrafili na siebie i połączyła ich miłość. Teraz czują ekscytację i nowe chęci do życia.
:estonia: "Czym jest miłość" - On nie miał pojęcia jak piękna potrafi być miłość, dopóki sam jej nie zaznał na własnej skórze. Teraz nie wyobraża już sobie niczego wspanialszego w życiu.
:france: "Moja sojuszniczka" - On niesamowicie kocha swoją dziewczynę. Jest w nią absolutnie zapatrzony i staje się ona dla niego sensem życia.
:slovenia: "Woda" - Oni chcą uciec od wszystkich, daleko, do innego świata. Ufają sobie i nawet podczas sztormu woda ich nie dosięgnie, bo mają w sobie nawzajem schronienie.
:unitedkingdom: "Mój ostatni oddech" - Niektórzy ludzie nie traktują swojego związku całkiem poważnie i w obliczu jakichkolwiek trudności oddalają się od drugiej osoby. On jednak deklaruje bezgraniczną miłość, przywiązanie i poświęcenie dla swojej ukochanej, szczególnie właśnie w takich trudnych czasach.

ROZSTANIA W ZWIĄZKACH (nostalgia/samotność/rozpacz [skreślić niepotrzebne])

:croatia: "Dziki wietrze" - Ich miłość już dawno przeminęła, oddalili się od siebie. On jednak wciąż kocha wspomnienie o niej, a smutny jesienny krajobraz pogłębia jego nostalgię.
:italy: "Robisz hałas" - On i jego ukochana się rozstali. On nie może sobie z tym teraz poradzić. Ciągle wraca do niej myślami, a największy problem sprawia mu ta cisza, która się pojawiła, gdy z jego codzienności zniknęły codzienne odgłosy bliskiej mu osoby.
:poland: "Imperia" - Ich starannie budowany związek nagle zupełnie się rozpadł, zresztą nie po raz pierwszy. Nieważne jak bardzo by się nie starali - gwałtowne upadki są dla nich rzeczą nieuniknioną, a proces ponownej budowy związku zawsze jest długi i powolny. Można też rozumieć ten tekst jako apel ekologiczny o ratowanie planety (co zdaje się sugerować teledysk), ale ja tego nie kupuję Język 3
:romania: "Alkohol ciebie"/"Dzwonię do ciebie" (gra słów) - Gdy ona się upija, to wydzwania do swojego byłego. W głębi duszy wciąż go kocha, a przez wpływ alkoholu ignoruje to, jak bardzo ją skrzywdził przed rozstaniem.

NAPALONE NASTOLATKI (chciałyby miłości, ale nie zaszkodziłoby najpierw trochę dojrzeć mentalnie)

:greece: "Superdz!ewczyna" - Ona nie musi wcale mieć superbohaterskich mocy, żeby być nie do powstrzymania. To na niej jako kobiecie spoczywa walka o wspólną i pełną miłości przyszłość dla niej i jej potencjalnego ukochanego (który najwyraźniej jeszcze o tym nie wie Wink ).
:israel: "Mój ukochany" - Ona desperacko chce wreszcie odnaleźć swoją wielką miłość i wierzy, że już niebawem się to zdarzy.
:norway: "Uwaga" - Ona głupio się zauroczyła i teraz desperacko pragnie, żeby jej obiekt zainteresowania zwrócił na nią uwagę. Chcąc to osiągnąć jedynie robi z siebie jednak idiotkę, krzywdząc ludzi w swoim życiu i ogólnie nie będąc sobą. Ma do siebie żal o to, że się tak zachowuje i chce z tym skończyć.
:ukraine: "Słowik" - Ona zakochała się w chłopaku, dla którego zrywała kwiatki, plotła wianki. Wie jednak, że jej mama nie zgodzi się na ten związek i gdy się dowie, to będą musieli zerwać. Spotyka się z nim zatem w nocy i modli się, żeby ranek nigdy nie nadszedł.

PROBLEMY W ZWIĄZKACH VS. PEWNOŚĆ SIEBIE (kto się okaże zwycięzcą w tym starciu?)
:azer: "Kleopatra" - Ona została zdradzona przez kochanka, ale teraz czuje się silna i gotowa na zemstę; czuje się królową - jak Kleopatra.
:belarus: "Do świtu" - Ona została zmuszona w młodym wieku do małżeństwa i choć na codzień jest nieszczęśliwa, to w nocy czuje się silna i może być sobą.
:bulgaria: "Łzy stają się dyskretne" - Ona została bardzo skrzywdzona przez swojego faceta i nie mogła sobie z tym psychicznie poradzić. Wie jednak, że najwyższy czas się z tym zmierzyć, ogarnąć się i wykorzystać te doświadczenia, by stać się lepszym człowiekiem.
:portugal: "Strach przed uczuciem" - Ona sparzyła się w poprzednich związkach i teraz nie jest w stanie zaufać drugiej osobie. Nawet jeśli próbuje, to wciąż ma wrażenie, że wszystko zaraz się posypie i boi się znowu odkryć przed kimś swoje uczucia. Wciąż ma jednak malutką iskrę nadziei, że kiedyś, pewnego dnia, odzyska zdolność kochania. Pyta swojego potencjalnego chłopaka, czy ten będzie cierpliwy i czy będzie czekał na ten dzień (który być może nigdy nie nadejdzie).
:serbia: "Do zobaczenia" - Jej facet już po raz kolejny ją zdradził. Ona ma już tego dość i bez większych oporów każe mu się wynieść z jej życia.

TOKSYCZNE ZWIĄZKI (weźcie proszę dobry przykład z grupy powyżej)

:albania: "Upadek z nieba" - Jej facet okropnie ją rani swoimi słowami i czynami, ale ona nie daje tego po sobie poznać. Ukrywa emocje wewnątrz i naiwnie liczy, że dzięki temu jakoś przetrwa.
:australia: "Nie złam mnie" - Ona jest w toksycznym związku z facetem, który jest samolubny i tylko czerpie z tej relacji, nie dając nic w zamian. To od niej wymaga elastyczności i choć ona ma już tego dość, to nie jest w stanie się odkochać.
:belgium: "Uwolnij mnie" - Jej ukochany ją zdradził i choć ona wciąż go kocha i sama go nie zostawi, to w myślach chciałaby, żeby wykazał choć resztkę przyzwoitości i sam od niej odszedł zamiast się tłumaczyć i przepraszać. Tylko to mogłoby złagodzić jej cierpienie i jeśli on ją kocha, to powinien od niej odejść zamiast nakładać na nią presję i ból związane z wybaczaniem.
:georgia: "Weź mnie takim, jakim jestem" - On chce być kochany takim, jakim jest. Jego partnerka wymaga jednak od niego, żeby się dla niej zmieniał. On sądzi, że gdyby go kochała, to nie chciałaby nic w nim zmieniać.
:moldova: "Więzienie" - Ona nie może się wyzwolić od swojego byłego, bo prześladują ją wspomnienia o nim. Chciałaby się od tego uwolnić, ale wie, że to niemożliwe i w pewnym sensie już na zawsze się od niego uzależniła.

NAMIĘTNOŚĆ (nie do końca miłość - raczej seksy i inne sprawy bardziej doczesne)
:armenia: "Łańcuchy na ciebie" - Na pewno między nią a jej potencjalnym kochankiem coś mocno iskrzy, mają iść imprezować. Ona go pragnie i chce też, żeby ją "skrzywdził" - czyżby jakieś klimaty Greya? Szeroki uśmiech Jednocześnie sprawia ona wrażenie niesamowicie pewnej siebie i na swój sposób chce go usidlić.
:germany: "Gwałtowna rzecz" - On poznał dziewczynę w klubie i od razu pomiędzy nimi zaiskrzyło.
:macedonia: "Ty" - On tańczy z nieznajomą, a muzyka i zmysłowość ich ruchów przyciągają ich do siebie i tworzą niezapomnianą chwilę.
:russia: "Raz" - Oni flirtują ze sobą i chcą uprawiać seks.
:sanmarino: "Pokręcony!" - Ludzie się trochę dziwią, że ich związek oraz tryb życia są dość mocno pokręcone. Oni jednak lubią mieć w życiu trochę szaleństwa.

MIŁOŚĆ OGÓLNA (czyli niby miłość, ale w sumie to bardziej przyjaźń/wspólnota)
:malta: "Całą moją miłość" - Ona czuła się zagubiona i nierozumiana, ale potem spotkała ludzi, których bezgraniczna dobroć i miłość ją z tego uleczyły. Teraz gdy już odnalazła siebie, chce odwdzięczyć się tym samym, oferując ludziom rzekę swojej miłości.
:sweden: "Przenosimy" - One czasami ponoszą porażkę - jak to w życiu. Na szczęście zawsze potem mogą się podnieść, a pomaga im w tym wzajemna miłość, wsparcie i poświęcenie dla siebie nawzajem - tak bezgraniczne, że w trosce o drugą osobę mogą wręcz góry przenosić. Inni ludzie też powinni troszczyć się w ten sposób o siebie nawzajem.

PEWNOŚĆ SIEBIE (ale wy jesteście cool!)
:austria: "Żywy" - W każdym z nas drzemie ogromna siła i wystarczy odpowiednia osoba, żeby ten potencjał wyzwolić. On znalazł kogoś takiego i teraz znowu czuje, że żyje.
:czech: "Ok, mamo" Życie nie było dla niego łatwe. Ludzie mówią o nim różne rzeczy, ale on się nie przejmuje i chce tylko wyrazić siebie poprzez taniec.
:ireland: "Historia mojego życia" - Każdy przeżywa swoje życie po swojemu i nie powinno się przywiązywać zbyt dużej wagi do tego, co inni próbują nam wmówić. Trzeba być pewnym siebie i iść po swoje.
:latvia: "Wciąż oddycham" - Myślałeś, że ona już nie walczy, że się poddała? Nic z tych rzeczy! Ona stale daje z siebie 100% i staje się coraz silniejsza, choć życie czasem daje jej popalić.
:lithuania: "Na fali" - Mimo długotrwałego zastoju w swoim życiu, on wciąż jest zdolny do wielu rzeczy. Wierzy, że teraz jest na fali i wszystko mu się uda.

PROBLEMY Z SAMYM SOBĄ (no dalej, ogarnijcie się w końcu!)
:cyprus: "Uciekanie" - On jest już zmęczony ucieczką przed swoimi wewnętrznymi demonami. Mimo to ucieka dalej, bo nie chce znów się stoczyć.
:netherlands: "Dojrzeję" - Choć on jest już dorosłym mężczyzną, to wciąż nie do końca radzi sobie sam ze sobą i ze swoim życiem. W trudnych chwilach często zachowuje się irracjonalnie, kierowany negatywnymi instynktami takimi jak gniew czy strach. Zdaje on sobie z tego sprawę i prosi o wyrozumiałość ludzi ze swojego otoczenia. Wszystkie życiowe doświadczenia sprawiają, że dojrzewa on jako człowiek. Jest pewny, że kiedyś w końcu odnajdzie spokój ducha.
:spain: "Wszechświecie" - On w przeszłości często unikał podejmowania decyzji i na każdym kroku uciekał od odpowiedzialności. Teraz żałuje, że się pogubił i nie miał pełnej kontroli nad własnym życiem; prosi świat o wybaczenie.
:switzerland: "Odpowiedz mi" - Każdy zadaje czasem sobie samemu różne egzystencjalne pytania. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Dlaczego świat jest taki jaki jest? Szczególnie ważną rolę odgrywają one w życiu imigranta, który desperacko próbuje odnaleźć własną tożsamość.

INNE (nikły powiew kreatywności)
:finland: "Patrzymy wstecz" - Jako młodzi ludzie często spieszymy się, by jak najszybciej dorosnąć i snujemy plany na odległą przyszłość. Tymczasem powinniśmy się zatrzymać i docenić to co mamy w danej chwili, bo ta chwila już nigdy nie powróci.
:iceland: "Myślisz o rzeczach" - On zastanawia się, co jego malutkie dziecko ma w głowie. Nie może się już doczekać aż ono podrośnie i zacznie mówić, bo wtedy będzie wiadomo. co myśli na temat otaczającego go świata, a więź między dzieckiem i rodzicem stanie się głębsza, oparta już nie tylko o samą bliskość.
_______________________________________________________________


Moje ogólne odczucia są takie, że jest dość monotonnie w tym roku. W tekstach królują związki we wszystkich możliwych odmianach, wraz z niewielkim odłamkiem tekstów o przeżyciach wewnętrznych i pewności siebie. O dziwo zupełnie nie mamy w tym roku tradycyjnych piosenek o wojnie; trend piosenek o rodzinie z dwóch poprzednich lat też gdzieś się nam zupełnie schował.

Jeśli chodzi o moje ulubione teksty, to wiadomo, że króluje :iceland: Islandia - ma lekki i kreatywny tekst, który jednocześnie prezentuje mi pewną myśl, która nigdy dotąd nie zagościła w mojej głowie. Oprócz tego na pewno bardzo zgrabna i dojrzała jest :netherlands: Holandia, :portugal: Portugalia wykorzystuje dość znany motyw, ale bardzo ładnie go przedstawia, :belgium: Belgia prezentuje nieoczywiste, ambiwalentne podejście do wybaczania w zdradach, a tekst :norway: Norwegii uwalnia w tej piosence ból, wstyd, rozczarowanie i desperację. No i :romania: rumuński motyw z dzwonieniem po pijaku całkiem ciekawy.


A Wam które tegoroczne teksty najbardziej przypadły do gustu?
Aro
Aro
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 862
Płeć : Male
Wiek : 27
Skąd : Krk/ck

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Sro 6 Maj - 12:59
Yaaas, czekałem po cichu na ten wątek Serce Kc.

W sumie większość tekstów powiela wszystkie znane schematy miłości, wiary w siebie samoakceptacji itd. Jednak w sumie z większością można się w mniejszym bądź większym stopniu identyfikować. Oczywiście tutaj rozwala Islandia. Widziałem, że jest to dedykowane córce, ale nie spodziewałem się że to będzie aż do takiego stopnia Szeroki uśmiech W sumie zaskoczyły mnie najbardziej tematy w Słowenii (jakoś z samego brzmienia nie spodziewałem się love story), Ukrainy i Białorusi. Nie przypominam sobie, aby na esc pojawiały się takie historie. Na uwagę zasługuje także Portugalia.

PS: Gdy ona się upija, to wydzwania do swojego byłego. W głębi duszy wciąż go kocha, a przez wpływ alkoholu ignoruje to, jak bardzo ją skrzywdził przed rozstaniem. MOOD Serce
PS2: NAPALONE NASTOLATKI (chciałyby miłości, ale nie zaszkodziłoby najpierw trochę dojrzeć mentalnie) KOCHAM TEN TYTUŁ XDDD
PS3: Idk why, ale zawsze do Bułgarii pasowało mi że łzy są trzeźwe.
Fenistil
Fenistil
Ekspert Eurowizji
Ekspert Eurowizji
Klan : Björkman

Liczba postów : 1865
Płeć : Male
Wiek : 29
Skąd : Warszawa

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Sro 6 Maj - 13:21
Co do tych bułgarskich łez, to oczywiście słowo "trzeźwy" jest pierwszym co przychodzi na myśl, gdy widzimy "sober". Okazuje się jednak, że to słowo może znaczyć też coś w stylu "spokojny/dyskretny/opanowany" i, biorąc pod uwagę tekst o zostawianiu za sobą bólu, wydało mi się to bardziej logiczną opcją.
Aro
Aro
Użytkownik
Użytkownik
Klan : Eurofan

Liczba postów : 862
Płeć : Male
Wiek : 27
Skąd : Krk/ck

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Sro 6 Maj - 13:30
^Pewnie, całkowicie to rozumiem i nawet bardziej pasuje do piosenki, tekstu itd... A "tears getting discreet" nie brzmią jakoś wybitnie super xd
Dawid
Dawid
Administrator
Administrator
Klan : Murzita

Liczba postów : 2116
Wiek : 24

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Sro 6 Maj - 14:39
Również bardzo mnie cieszy ten wątek. Jak zwykle trafne analizy w Twoim wykonaniu! Nie zagłębiałem sięw tym roku w przekaz piosenek, które mnie nie interesowały, więc fajnie dowiedzieć się szczegółów. Jakoś nie wpadłem na to, że :israel: "Feker Libi" jest o miłości. 0.0 Moim faworytem w tym roku jest chyba :netherlands: "Grow", ale jest dużo wartościowych tekstów w stawce. :ukraine: "Solovey" to również boska story. Zawsze miło gdy gwiazdy nie śpiewają o sobie, a dają wybrzmieć stworzonej historii. Jaki kraj takie "Mama ostrzegała" - nie jestem w stanie pozbyć się tego skojarzenia odkąd tylko ogarnąłem tekst po wybraniu Go_A.
avatar
nitrogenic
Użytkownik
Użytkownik
Liczba postów : 16

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Nie 3 Sty - 14:45
Bardzo ciekawe!
Sponsored content

O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020) Empty Re: O czym oni nie zaśpiewają? (ESC 2020)

Powrót do góry
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach